Enhancing immersion in game dynamics through narrative realism:: A case study with 'The Orc Invasion' game project
Oyun sürükleyiciliğinin, anlatı gerçekliğini geliştiren oyun dinamikleri üzerinden geliştirilmesi ve bir proje örneği: The Orc Invasion
  1. Tez No: 965624
  2. Yazar: AHMET TUNÇ KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bilgisayar oyunları çeşitli akademik çalışmalarda etkileşimli hikaye anlatım medyası olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, bilgisayar oyunlarındaki anlatı yapıları, tanımlanmış bir nihai hedefin varlığına veya yokluğuna bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Genellikle anlatı oyunları olarak adlandırılan ve bir nihai hedefi içeren oyunlar, genellikle oyun deneyimi boyunca dallanan ve anlatılar yanılsaması yaratan, oynanış ile de birleştirilmiş doğrusal bir hikaye sunar. Bu çalışma, analiz için birincil konu olarak The Elder Scrolls V: Skyrim'i seçerek nitel tek vaka araştırma tasarımını benimser. Anlatı gerçekçiliğinin kapsamlı bir incelemesini yapmak ve Skyrim'de anlatı dallanması yoluyla potansiyel geliştirmeleri keşfetmek için, görev dizileri ve karakter ilerleme sistemleri doğrudan oyun gözlemi üzerinden incelenmiştir. Analiz, anlatı akışı, karakter ilerlemesi ve anlatı gerçekçiliğinin temel anlatı boyutlarına dayalı tematik bir kodlama yaklaşımı uygular. Bulgular, daha dinamik görev ve karakter gelişim sistemleri aracılığıyla oynanış çeşitliliği ne anlatıdaki daldırmayı artırmaya çalışan oyun geliştiricileri için pratik çıkarımlar sunmayı amaçlamaktadır. Bu analizden elde edilen bilgiler daha sonra, karmaşık rol yapma oyunu (RPG) öğelerini birleştiren, anlatı gerçekçiliğini ilerletmeyi amaçlayan stratejik, anlatı odaklı bir platform oyunu olan The Orc Invasion adlı orta ölçekli bir bağımsız (indie) oyunun geliştirilmesine uygulandı.
Özet (Çeviri)
Computer games have been widely recognized as interactive storytelling entertainment media in various scholarly studies. Nevertheless, the narrative structures within computer games can vary significantly depending on the presence or absence of a defined end goal. Games that incorporate an end goal, often referred to as narrative games, typically present a linear storyline coupled with gameplay that creates the illusion of branching narratives throughout the experience. This study adopts a qualitative single-case research design, selecting The Elder Scrolls V: Skyrim as the primary subject for analysis. To conduct a comprehensive examination of narrative realism and explore potential enhancements through narrative branching in Skyrim, the researcher employs direct gameplay observation to assess quest lines and character progression systems. The analysis applies a thematic coding approach based on key narrative dimensions of narrative flow, character progression, and narrative realism. The findings aim to offer practical implications for game developers seeking to enhance immersion through more dynamic quest and progression systems. The insights gained from this analysis are subsequently applied to the development of a medium-scale indie game titled The Orc Invasion, a strategic, narrative-driven platformer shooter integrating complex role-playing game (RPG) elements aimed at advancing narrative realism.