Sosyal konut projelerinde konumsal özelliklerin etkisi
The impact of locational characteristics in social housing projects
  1. Tez No: 965623
  2. Yazar: İPEK MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ALKAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sanayi Devrimi sonrasında tüm dünyada yaşanan nüfus artışı ve kentleşme sonucu konut ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Özellikle, çarpık kentleşme sonucu kentlerde yoksul sayısının artması farklı toplumsal sorunları beraberinde getirmiştir. Devletler konut sorunlarını çözmeye yönelik, barınma ihtiyacını karşılayamayan bireyler için sosyal konut politikalarını geliştirmişlerdir. Ulusal ve yerel yönetimler, kâr amacı gütmeyen dernekler ve hatta özel aktörler tarafından sağlanan, kamu tarafından desteklenen, piyasa ortalamasının altında fiyatlanan konutlar sosyal konut olarak tanımlanmıştır. Farklı ülkelerde farklı amaçlarla ortaya çıkan sosyal konut uygulamalarında sosyal konut politikaları da farklılık göstermektedir. Hemen hemen tüm ülkelerde toplumun sınıf ve gelir düzeyi önemli bir kriterdir. Bununla beraber, sosyal konuttan yararlanmak için öncelikle belli bir ekonomik ve sosyal seviyenin altında olmak gerekmektedir. Sosyal konut uygulamalarında yer seçimi önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan çalışmada, Dünya ülkelerindeki sosyal konut uygulamalarının temel özellikleri ve yer seçim kriterleri açısından irdelenmiştir. Türkiye'deki Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar olan sosyal konut uygulamaları incelenmiştir. Tezin devamında sosyal konut uygulamalarının yer seçimi kriterleri açısından değerlendirilmesi Ankara Yenimahalle örnekleri üzerinden yapılmıştır. Yenimahalle'de bulunan Pamuklar ve Macunköy Sosyal Konut Projelerinin hedef kitle, mülkiyet durumu, üretim modeli anlatılarak; konumsal özelliklerin etkisi açısından değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, the need for housing emerged as a result of the population growth and urbanization experienced all over the world. In particular, the increase in the number of poor people in cities as a result of unplanned urbanization brought about different social problems. States developed social housing policies for individuals who could not meet their housing needs in order to solve housing problems. Housing provided by national and local governments, non-profit associations and even private actors, supported by the public, and priced below the market average are defined as social housing. Social housing policies also differ in social housing practices that emerged for different purposes in different countries. In almost all countries, the class and income level of the society are important criteria. However, in order to benefit from social housing, it is necessary to be below a certain economic and social level. Location selection is an important criterion in social housing practices. In the study, the basic characteristics of social housing practices in world countries and location selection criteria were examined. Social housing practices from the first years of the Republic to the present day in Turkey were examined. In the continuation of the thesis, the evaluation of social housing practices in terms of location selection criteria was made through the examples of Ankara Yenimahalle. The Pamuklar and Macunköy Social Housing Projects in Yenimahalle were evaluated in terms of the impact of locational characteristics by explaining the target audience, ownership status and production model.