Ağır ve kompleks yapılara ait titreşim fikstürü tasarım ve analizi
Design and analysis of vibration fixture for heavy and complex structures
- Tez No: 965625
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, titreşim testlerinde daha büyük boyutlu ve ağır yapıların (Deniz Torpidosu) test edilebilmesi için bir titreşim fikstürünün tasarımını sunmaktadır. Özellikle, çift sarsıcı sistemlerinde senkronizasyonun sağlanamadığı durumlarda, tek bir sarsıcı kullanılarak titreşim testlerinin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Tasarım sürecinde kullanılan fikstürün braketleri ve bağlantı plakaları Al 6061 serisi alüminyum malzemeden üretilmiştir. Lineer hareketi sağlaması adına masuralı lineer kayar rulman ve ray sistemi tercih edilmiştir. Fikstürün tasarımı CATIA yazılımı ile yapılmış olup modal ve dinamik analizler ANSYS yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Analizler, 10-100 Hz aralığında ve 0.2g büyüklüğünde bir titreşim profili baz alınarak yürütülmüştür. Modal analiz sonuçları, fikstürün X eksenindeki doğal frekansının %28,41 oranında artırılarak 100 Hz'in üzerine çıkarıldığını göstermektedir. Bu sayede, titreşim profili frekans aralığının ötesine geçilmiş, rezonans etkili bir şekilde önlenmiş ve titreşim enerjisi verimli bir şekilde aktarılmıştır. Analiz sonuçlarına dayanarak üretilen fikstür, X ekseninde bir sarsıcıya monte edilmiş ve deneysel testler gerçekleştirilmiştir. Deneysel testler ile yapılan analiz verileri karşılaştırılmıştır. İvme ölçerlerden elde edilen verilerin uyumu %100'e yakın bir değerde olup enerji aktarımının etkin bir şekilde sağlandığı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents the design of a vibration fixture to enable the testing of larger and heavier structures (Naval Torpedo) in vibration tests. Specifically, in cases where synchronization cannot be achieved in dual shaker systems, the aim was to conduct vibration tests using a single shaker. During the design process, the fixture's brackets and connection plates were manufactured from Al 6061 series aluminum material. In order to ensure linear motion, a cam roller linear guide bearing and rail system was preferred. The fixture was designed using CATIA software, and modal and dynamic analyses were carried out using ANSYS software. The analyses were conducted based on a vibration profile in the range of 10–100 Hz with a magnitude of 0.2g. Modal analysis results showed that the natural frequency of the fixture in the X-axis was increased by 28.41%, raising it above 100 Hz. In this way, the frequency range of the vibration profile was exceeded, resonance was effectively prevented, and vibration energy was efficiently transmitted. Based on the analysis results, the manufactured fixture was mounted on a shaker in the X-axis, and experimental tests were conducted. The experimental test results were compared with the analysis data. The compatibility of the data obtained from the accelerometers was found to be close to 100%, confirming that energy transmission was effectively achieved.