Unveiling the hidden crisis: The reality of underemployed individuals in 2021 for Turkey
Gizli krizi ortaya çıkarmak: Türkiye için 2021 yılında eksik istihdam edilen bireylerin gerçeği
  1. Tez No: 965658
  2. Yazar: DUYGU ONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, DOÇ. DR. NİL DEMET GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde eksik istihdam, yatay uyumsuzluk ve aşırı eğitimden oluşacak şekilde tanımlanmıştır. Yatay uyumsuzluk, bireyin eğitim alanı ile istihdam edildiği iş alanı arasında bir uyumsuzluk olduğunda ortaya çıkar. Aşırı eğitim ise bireyin eğitim seviyesinin için gerektirdiği eğitim seviyesinden yüksek olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu tez, TÜİK hane halkı işgücü anketini kullanarak, 2021 yılında Türkiye'de eksik istihdamın nedenlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Eksik istihdamın nedenlerini analiz etmek amacıyla, her bir eksik istihdam türü için ikili lojistik regresyon modelleri oluşturulmuştur. Regresyon sonuçlarının analizi, eksik istihdam olasılığının 2021 yılında Türkiye'nin işgücü piyasasında cinsiyet, sektör, eğitim düzeyi ve alanı, yaş ve firma büyüklüğü gibi bir dizi faktörden önemli ölçüde etkilendiğini ortaya koymaktadır. Daha açık bir ifadeyle, her iki eksik istihdam türü için de, diğer her şey sabitken, eksik istihdam erken yetişkinlik döneminde azalma eğilimindedir ve bunu ileri yaş gruplarında artış izlemektedir; mesleki odaklı eğitim programları eğitim alanı ve iş uyumunu her zaman garanti etmemektedir; küçük, orta veya büyük firmalarda istihdam edilenlerin eksik istihdam edilme olasılığı mikro firmalarda istihdam edilenlere kıyasla önemli ölçüde daha düşüktür. Diğer faktörlerin etkisi,söz konusu eksik istihdamın türüne bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Underemployment defined in this thesis as consisting of horizontal mismatch and overeducation. Horizontal mismatch occurs when there is a discrepancy between the field of education of the individual and the field of work in which that individual is employed. Overeducation, on the other hand, occurs when the level of education of the individual is higher than the level of education required by the job. Using TURKSTAT household labor force survey, this thesis aims to analyse the causes of underemployment in Turkey during the year 2021. In order to analyse the causes of underemployment, binary logistic regression models were created for each type of underemployment. Analysis of regression results yields that the probability of underemployment is significantly influenced by a number of factors, including gender, sector, education level and field, age, and firm size in Turkey's labour market in 2021. More precisely,for both types of underemployment, all else being constant, underemployment tends to decrease in early adulthood, followed by an increase in older age groups; vocationally-oriented education programs do not necessarily guarantee educational field and job alignment; those employed in small, medium, or large firms are considerably less likely to be underemployed compared to those employed in micro firms. The impact of other factors is contingent upon the nature of the underemployment in question.