Orman okullarına dayalı uygulamaların çocukların gelişim alanlarına etkilerinin meta-tematik analizi
Meta-thematic analysis of the effects of forest school-based practices on children's developmental areas
- Tez No: 965663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DÖŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yaşadığımız yüzyılda insanların doğayı ihtiyaçlarına yönelik bilinçsiz ve sınırsız biçimde kullanmasının doğaya zarar verdiği ve insanlık için büyük olumsuzluklara yol açacağı fark edilmiştir. Bu nedenle gelecekte söz sahibi olacak çocukların doğayı ve doğal kaynakları bilinçli kullanma konusunda yapılan faaliyetlere katılımları önemlidir. Orman Okulu uygulamaları bu katılımı desteklediği gibi, çocukların kendilerini doğanın bir parçası olarak görmeleri ve gelişimlerini desteklemesi açısından önemlidir. İlgili literatür incelendiğinde Orman Okulu yaklaşımının çocukların gelişimine etkilerini inceleyen çalışmaların çocuk gelişiminin farklı boyutlarına odaklandığı, tüm gelişim alanlarına aynı anda odaklanan çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Literatürde konuya daha geniş bir perspektiften bakmayı sağlayan meta-tematik analiz yöntemiyle yapılmış bir araştırma olmadığından mevcut çalışmanın bu boşluğu gidereceği düşünülmektedir. Bir nitel araştırma yöntemi olan meta-tematik analiz yöntemi kullanılarak Orman Okulu yaklaşımı ile ilgili yapılmış nitel araştırma dokümanlarının incelendiği bu çalışma, Orman Okulu yaklaşımının çocuk gelişimine etkilerini bütüncül bir çerçevede ortaya koymayı amaçlamıştır. Meta-tematik analiz, araştırılan konuyla ilgili yapılmış nitel araştırma çalışmalarının bulguları, araştırmacının perspektifiyle yeniden incelenerek konuyu daha açık ve anlaşılır bir şekilde geniş bir çerçeve ile ortaya koymayı sağlayan bir yöntemdir. Konuyla ilgili yapılan literatür taraması sonucu 2005-2025 yılları arasında yapılmış 725 çalışmaya ulaşılmıştır. Bu çalışmalar arasından belirlenen ölçütlere uyan 16 çalışmanın meta-tematik analizi yapılmıştır. Meta-tematik analiz kapsamında dokümanların verileri ayrı ayrı incelenip kodlanmış; elde edilen kodlar analitik olarak sınıflandırılarak temalar oluşturulmuştur. Oluşturulan temalar; Orman Okulu yaklaşımının çocukların“Duygusal”,“Sosyal”,“Bilişsel”,“Fiziksel”gelişimlerine etkisi ile Orman Okulu yaklaşımının“Olumsuz Yönleri”ve bu olumsuzluklara ilişkin“Öneriler”başlıkları altında sunulmuştur. Analiz sonucunda Orman Okulu yaklaşımının çocukların tüm gelişim alanlarını olumlu etkilediği; uygulamalara ilişkin bazı olumsuzlukların bulunduğu ancak bunların çözüm yollarının da var olduğunu gösteren bulgular elde edilmiş ve bu çalışmada ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current century, it has become evident that humanity's unconscious and unlimited use of nature to meet its needs is harming the environment and may lead to major negative consequences for humankind. Therefore, it is essential that children—who will shape the future—participate in activities that promote the conscious use of nature and natural resources. Forest school practices not only support such participation but also help children perceive themselves as part of nature and contribute to their overall development. A review of the relevant literature reveals that studies examining the impact of forest school practices on child development often focus on specific developmental domains, with a limited number addressing all areas of development simultaneously. Furthermore, no existing research has employed the meta-thematic analysis method, which offers a broader perspective. This study aims to fill that gap. Using meta-thematic analysis—a qualitative research approach—this study examined qualitative research documents related to forest school practices, aiming to present a holistic view of their effects on child development. Meta-thematic analysis is a method that reinterprets the findings of qualitative studies from the researcher's perspective to provide a broader and clearer understanding of the topic.A literature review conducted for this study identified 725 studies published between 2005 and 2025. Of these, sixteen studies that met the predetermined criteria were included in the meta-thematic analysis. The data from each document were individually analyzed and coded; the resulting codes were then systematically categorized into themes. These themes reflect the effects of forest school practices on children's emotional, social, cognitive, and physical development, as well as the challenges associated with these practices and recommendations for addressing them. The analysis revealed that forest school practices have a positive impact on all domains of child development. Although certain challenges were identified, the findings also suggest potential solutions to mitigate these issues.