Unveiling power dynamics: A comparative exploration of micro-powers and tactics in 'Das Lehrerzimmer'(2023) and 'Black Box'(2023)
Güç dinamiklerini açığa çıkarmak: 'Das Lehrerzımmer'(2023) ve 'Black Box'(2023) filmlerinde mikro-iktidarlar ve taktikler üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
  1. Tez No: 965668
  2. Yazar: YAREN AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, Das Lehrerzimmer (Çatak, 2023) ve Black Box (Özge, 2023) filmlerinde mekân, güç ve direniş ilişkilerini sinema, mimarlık ve toplumsal teori kesişiminde incelemektedir. Analiz, Michel Foucault'nun biyopolitika ve disiplin teorilerini temel almakta; Giorgio Agamben'in istisna hali ve“homo sacer”kavramları ile Michel de Certeau'nun mekân ve gündelik yaşam taktikleri üzerine geliştirdiği teoriler çerçevesinde genişletilmektedir. Çalışma, mekânın yalnızca bir arka plan değil, sosyal ilişkileri aktif olarak şekillendiren bir unsur olduğunu ortaya koyarak, sinemanın mekânsal ve politik yapıları eleştirme biçimlerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu tez kendini film, mimarlık ve kent çalışmalarının disiplinlerarası kesişiminde konumlandırıyor ve sinematik mekanlara gömülü biyopolitik ve disipliner mekanizmaları araştırmak için eleştirel teorilerden yararlanıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationships between space, power, and resistance in the films Das Lehrerzimmer (Çatak, 2023) and Black Box (Özge, 2023) at the intersection of cinema, architecture, and social theory. The analysis is grounded in Michel Foucault's theories of biopolitics and discipline and is further expanded through Giorgio Agamben's concepts of the state of exception and homo sacer, as well as Michel de Certeau's theories on everyday life tactics. By demonstrating that space is not merely a backdrop but an active force shaping social relations, the study aims to contribute to discussions on how cinema critiques spatial and political structures. This thesis situates itself within the interdisciplinary intersection of film, architecture, and urban studies, leveraging critical theories to investigate the biopolitical and disciplinary mechanisms embedded in cinematic spaces.