Kaynağın zırh çelikleri üzerine mekanik ve balistik etkisi
Mechanical and ballistic effects of welding on armor steels
  1. Tez No: 965676
  2. Yazar: ONUR BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Savunma sanayii günümüzde en çok gelişmekte olan sektörlerden biridir. Zırhlı muharebe araçları da bu sektörde önemli bir yere sahiptir. Zırhlı muharebe araçlarında kullanılan en yaygın malzemeler ise çelik, alüminyum, seramik ve kompozit malzemelerdir. Ancak kolay şekillendirilebilirlik, temin edilebilirlik ve maliyet gibi konular dikkate alındığında çelik bu sektörde en yaygın kullanılan malzeme olmaktadır. Zırhlı muharebe araçlarının montajlarında zırh çelikleri kaynaklı veya mekanik birleştirmeler ile kullanılır. Zırh çeliklerinin montajlanması esnasında kullanılan bu yöntemler çelikler üzerinde bir takım işlemler gerektirmekte olup bu durum çelik üzerinde süreksizlik yaratmaktadır. Bu süreksizlikler çeliğin mekanik ve balistik özelliklerini etkilemektedirler. Bu çalışmada zırh çeliklerinin ısı girdisi öncesi ve sonrasında balistik ve mekanik özellikleri incelenmiştir. İnceleme için zırhlı araçlarda en çok kullanılan 500HB ve 600HB sertlikteki zırh çelikleri kullanılmıştır. Kullanılan farklı sertlikteki zırh çelikleri MAG kaynak yöntemi ile kaynak edilmiştir. Kaynak teli olarak zırh çeliklerinin MAG kaynağında sıklıkla kullanılan 307Si kaynak teli kullanıldı. Farklı iki sertlikteki çeliğe aynı kaynak parametrelerinde kaynak işlemi uygulanarak köşe kaynağı yapıldı. Kaynağın zırh çelikleri üzerindeki balistik ve mekanik özelliklerinin değişiminin gözlemlenmesi için kaynak öncesi ve sonrası çelik plakalara balistik test, mikrosertlik, mikro ve makro mikroskop incelemesi yapıldı. Sonuç olarak 500HB sertlikteki çelik kaynak öncesi ve sonrası balistik testlerde başarılı olurken, 600HB sertlikteki çelik kaynak işlemi uygulanmayan numunede balistik testlerden geçerken kaynak işlemi uygulanan numunede balistik testlerde başarısız olmuştur. Bu durum aynı parametrelerde uygulanan kaynak işleminin 600HB sertlikteki zırh çeliğinin mikroyapısını ve sertlik değerlerini 500HB sertlikteki zırh çeliğinden daha çok etkilediği ve bu durumun balistik performansını direkt olarak olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The defense industry has emerged as one of the most rapidly evolving sectors in recent years. Within this field, armored combat vehicles hold a critical position, relying heavily on advanced materials for performance and protection. The most commonly utilized materials in the manufacturing of these vehicles include steel, aluminum, ceramics, and composites. Among these, steel remains the most prevalent due to its advantageous characteristics such as ease of fabrication, wide availability, and cost-effectiveness. In the assembly of armored combat vehicles, armor-grade steels are typically joined using welding or mechanical fastening techniques. However, these joining methods often introduce discontinuities in the material, which can adversely affect its mechanical and ballistic properties. This study investigates the effects of welding-induced heat input on the ballistic and mechanical performance of armor steels. Specifically, two grades of high-hardness armor steel—500HB and 600HB—commonly used in armored vehicle applications, were examined. The materials were joined using the Metal Active Gas (MAG) welding method, with 307Si filler wire, a commonly preferred consumable for welding armor steels. Corner welds were performed on both steel grades using identical welding parameters. To evaluate the influence of welding on material performance, ballistic testing, microhardness measurements, and micro- and macrostructural analyses were conducted on the steel samples both prior to and following welding. The experimental results revealed that the 500HB steel retained its ballistic integrity post-welding, successfully passing all ballistic tests. In contrast, the 600HB steel, while successful in the unwelded condition, failed to meet ballistic performance criteria following the welding process. These findings indicate that the same welding parameters had a more pronounced detrimental effect on the microstructure and hardness properties of the 600HB steel compared to the 500HB steel, leading to a significant reduction in its ballistic performance.