EFL instructors' perceptions on teaching English to adult learners and a suggested syllabus
Yetişkin öğrencilere İngilizce öğretimi ile ilgili İngiliz dili eğitmenlerinin görüşleri ve öğretim izlencesi
- Tez No: 965675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, yetişkin öğrencilere İngilizce öğretimi konusunda İngiliz dili eğitmenlerinin algılarını araştırmak ve bu algılar ile güncel literatüre dayanan bir öğretim izlencesi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, bu amaca uygun olarak, açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Nicel veriler, görevde olan İngiliz dili eğitmenlerine uygulanan bir anket yoluyla toplanmış; ardından nitel veriler, bu eğitmenler arasından seçilen katılımcılardan, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Bulgular, eğitmenlerin yetişkin öğrencilerin bilişsel, duygusal ve motivasyonel özelliklerinin farkında olduklarını, ancak mesleki eğitimlerinin genellikle yetişkin eğitimi üzerine yoğunlaşmadığını göstermektedir. Nitel aşama, öğretimle ilgili zorluklar ve stratejiler hakkında daha derinlemesine bilgiler sunmuş; yetişkin eğitimi bağlamlarında öğrenci özerkliği, gerçek yaşam materyalleri ve duygusal güvenliğin önemini vurgulamıştır. Bu bulgulara dayanarak, yetişkin öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, beyin temelli öğrenme ilkeleri ve eğitmen algı ve uygulamalarına dayalı yöntemleri içeren ve eğitim fakültelerinde seçmeli ders olarak verilmesi önerilen“Yetişkinlere İngilizce Öğretimi”dersi için 14 haftalık bir öğretim izlencesi tasarlanmıştır. Çalışma, İngilizce Öğretmenliği bölümleri için andragojik içeriklerin eklenmesi, yetişkinlerle sınıf deneyimi sağlanması ve öğretmen yetiştirme programlarına sinirbilim temelli yaklaşımların dâhil edilmesi gibi pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore EFL instructors' perceptions regarding teaching English to adult learners, investigate their suggestions, and develop an instructional syllabus that includes brain-based learning principles and aligns with these perceptions as well as existing literature. In line with this, an explanatory sequential mixed methods design was employed in the study. Quantitative data was collected by means of a questionnaire shared with in-service EFL instructors; subsequently, qualitative data was obtained via semi-structured interviews conducted with selected participants from among these instructors. The findings demonstrate that instructors recognize the cognitive, emotional, and motivational characteristics of adult learners, however, their professional training rarely focuses on adult education. The qualitative phase provided deeper insight into instructional challenges and strategies, highlighting the importance of learner autonomy, real-life materials, and emotional safety in adult education contexts. According to these findings, a 14-week teacher training syllabus was designed for an elective course titled“Teaching English to Adults,”intended to be offered in faculties of education. The syllabus includes brain-based learning principles and methods based on instructors' perceptions and practices, aiming to address the specific needs of adult learners. The study recommends practical implications for ELT departments, highlighting the addition into teacher education programs of andragogical content, classroom experience with adults, and approaches guided by neuroscience.