An analysis of esg disclosures of public and private banks in Türkiye
Türkiye'de kamu ve özel bankaların esg açıklamalarına yönelik bir analiz
- Tez No: 965682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki mevduat bankalarının çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) uygulamalarını analiz etmeyi amaçlamakta olup, özel ve kamu sektörü bankalarının yaklaşımlarını karşılaştırmaya odaklanmaktadır. Küresel sürdürülebilirlik endişeleri arttıkça, bankacılık sektörü, sorumlu iş uygulamalarını teşvik etme ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunma konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, çeşitli Türk mevduat bankalarının ESG beyanlarını ve raporlarını incelemek için içerik analizi yöntemini kullanarak, özel ve kamu sektörü bankaları arasında ESG kriterlerinin uygulanmasındaki temel eğilimleri ve farklılıkları belirlemektedir. Bulgular, hem özel hem de kamu mevduat bankalarının faaliyetlerini giderek daha fazla ESG ilkeleriyle uyumlu hale getirdiğini, ancak ESG çerçevelerinin olgunluğu konusunda önemli farklılıkların bulunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, bankacılık sektöründe kurumsal sürdürülebilirlik literatürüne katkı sağlayarak, Türk bankacılık sektöründe ESG uygulamalarını geliştirmeye yönelik politika yapıcılar, banka yöneticileri ve paydaşlar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the environmental, social, and governance (ESG) practices of deposit banks in Turkey, with a particular focus on comparing the approaches of private and public sector banks. As global sustainability concerns increase, the banking sector plays a significant role in promoting responsible business practices and contributing to sustainable development. This research uses content analysis to examine the ESG statements and reports of various Turkish deposit banks, identifying key trends and differences in the implementation of ESG criteria between private and public sector banks. The findings show that both private and public banks are increasingly aligning their operations with ESG principles; however, there are significant differences in the maturity of their ESG frameworks. This study contributes to the corporate sustainability literature in the banking sector and provides valuable insights for policymakers, bank executives, and stakeholders seeking to enhance ESG practices in the Turkish banking industry.