Seljuk-Byzantine cultural intraction (11-14th centruies)
Selçuklu-Bizans kültürel etkileşimi (11-14. yüzyıllar)
- Tez No: 965701
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
1075 yılında Anadolu topraklarında kurulan Türkiye Selçuklu Devleti ile aynı coğrafyada köklü bir yapıya sahip olan Bizans İmparatorluğu ile komşu devlet haline gelmiştir. Aynı coğrafyada var olmanın her iki devlet açısından da çeşitli hususlarda sonuçları olmuştur. Söz konusu sonuçlar gerek kültürel gerek siyasi alanlarda etkili olduğu bilinmektedir. İki devlet arasında siyasi ve kültürel etkileşim, Hristiyan-Müslüman evlilikler, hükümdarların özellikle Selçuklu Sultanlarının Bizans başkentine giderek oradaki gerek saray idaresini gerek yönetme biçimini tanıması gibi unsurlar söz konusu etkileşimi inşa etmiştir. Selçuklular ile Bizans arasındaki kültürel etkileşimin görülebilen sonuçları sanat ve mimaride karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Seljuk State of Turkey, founded in Anatolia in 1075, became a neighboring state with the Byzantine Empire, which had a deep-rooted structure in the same geography. Existing in the same geography had various consequences for both states. It is known that these consequences were effective in both cultural and political areas. The political and cultural interaction between the two states, Christian-Muslim marriages, the rulers, especially the Seljuk Sultans, going to the Byzantine capital and getting to know both the palace administration and the style of governance there, such elements built the interaction in question. The visible results of the cultural interaction between the Seljuks and Byzantium are seen in art and architecture.