Analysing the international legal response to foreign terrorist fighters: Addressing the challenges
Yabancı terörist savaşçılara yönelik uluslararası hukuki müdahalenin analizi: Güçlüklerin ele alınması
- Tez No: 965719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, yabancı terörist savaşçıların (YTS) uluslararası hukuk düzenlemelerindeki statüsünü incelemektedir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2178 (2014) sayılı kararı, DAEŞ sonrası uluslararası bir mesele haline gelen YTS'lere ilişkin ilk resmi tanımlamayı yapmış ve uluslararası terörizmle mücadele kapsamında uluslararası barış ve güvenliğe karşı YTS olgusuna dikkat çekmiştir. Uzun tarihsel bir geçmişe sahip olan yabancı savaşçılar, savaşın değişen doğası ile birlikte farklılaşmış ve DAEŞ ile birlikte kapsamı dışına çıkmaya başlamıştır. Ulusötesi sonuçları ve sınırları aşan doğasıyla birden fazla devletin ortak meselesi haline gelen YTS'ler, küresel anlamda uluslararası ve ulusal terörle mücadele stratejilerinde özgün bir olgu olarak yer bulmaktadır. Terör suçlarının kovuşturulmasında YTS davalarına özgü farklı usuller, ulusal ve uluslararası yargı açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu bağlamda, bu tez ile uluslararası insancıl hukukta YTS'lerin statüsünün ne olduğu, bu statünün uluslararası insancıl hukukta karşılık bulup bulmadığının değerlendirilmesi yapılmaktadır. Özellikle DAEŞ ile bağlantılı olan YTS'lerin uluslararası terör eylemlerinin failleri olmaları nedeniyle statülerinin belirlenmesindeki zorluklar bu çalışmada ele alınmaktadır. Bu sorunsal irdelenirken Eleştirel Terörizm Çalışmaları araştırma metodu kullanılmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the status of foreign terrorist fighters (FTFs) under international law. The United Nations Security Council Resolution 2178 (2014) provided the first official definition of FTFs, who became an international issue after Da'esh, and drew attention to the phenomenon of FTFs against international peace and security within the scope of combating international terrorism. Foreign fighters (FFs), who have a long historical background, have differentiated with the changing nature of warfare and started to go beyond its scope with Da'esh. FTFs, who have become a common issue in multiple states with their transnational consequences and cross-border nature, find a place as a unique phenomenon in international and national counter-terrorism strategies in a global sense. In the prosecution of terrorism offenses, the existence of different rules governing the cases of FTFs is a problem faced by national and international law. In this context, it is evaluated what the status of FTFs is in international humanitarian law (IHL) and whether this status is recognized under IHL. In particular, the difficulties in determining the status of FTFs linked to Da'esh due to the fact that they are perpetrators of international terrorist acts are addressed in this study. The Critical Terrorism Studies research method is used while examining the problem.