An exploration into the demands and expectations of vegan consumers concerning the consumption of cosmetic products
Kozmetik ürünlerin tüketimiyle ilgili olarak vegan tüketicilerin talepleri ve beklentileri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 965718
  2. Yazar: SEVİNÇ YAZILITAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, vegan tüketicilerin kozmetik ürünlere yönelik taleplerini ve beklentilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Vegan yaşam tarzı, hayvansal ürünlerin tüketimini reddetmenin ötesine geçerek etik, çevresel ve sağlık odaklı bir tüketici profili yaratmıştır. Bu bağlamda kozmetik sektörü, hayvansal içerik ve hayvanlar üzerinde yapılan testlerle ilgili hassasiyetler nedeniyle vegan tüketiciler için önemli bir ilgi odağı haline gelmiştir. Çalışmada vegan tüketicilerin kozmetik ürünleri seçerken göz önünde bulundurdukları faktörler (ürün içeriği, hayvan deneyi yapılmaması, çevre dostu ambalajlama gibi) ve bu konulardaki beklentileri ele alınmıştır. Araştırma, derinlemesine mülakat yöntemleri kullanılarak yapılmış, sonuçlar vegan tüketicilerin şeffaflık, etik üretim süreçleri ve sertifikalı ürünlere olan eğilimlerini ortaya koymuştur. Ayrıca bu tüketici grubunun markalardan sürdürülebilirlik, çevreye duyarlılık ve sosyal sorumluluk alanlarında da artan taleplerine dikkat çekilmiştir. Bu bulgular, kozmetik markalarının vegan tüketici segmentine hitap ederken dikkat etmeleri gereken stratejilere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to analyze the demands and expectations of vegan consumers regarding cosmetics. Veganism has gone from a refusal to consume animal-derived products to an ethical, environmentally aware, and health-directed consumer profile. It is in this setting that the cosmetics industry has turned into one of the key points of interest for vegan consumers, with sensitivities related to animal content and animal testing. The factors considered by vegan consumers while choosing cosmetic products from the study were discussed, like product content, no animal testing, and environmentally friendly packaging, along with expectations about these issues. The research was performed with the help of an in-depth interview method; the results showed the tendency of vegan consumers towards transparency and ethical production processes, and certified products. Besides that, this attention was given to the currently increasing demands of this consumer group towards brands in the sustainability, environmental awareness, and social responsibility sectors. Therefore, these findings will shed light on the strategies cosmetic brands should consider when appealing to the vegan consumer segment.