Quadra fibona-pell hibrid sayıları ve hibrinomiyalleri
Quadra fibona-pell hybrid numbers and hybrinomials
  1. Tez No: 965720
  2. Yazar: BÜŞRA POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmamızda, quadra Fibona-Pell hibrid sayıları ve quadra Fibona-Pell hibrinomiyalleri incelenmiştir. İlk bölümde, teze giriş ve literatür bilgileri verilmiştir. İkinci bölümde ise quadra Fibona-Pell hibrid sayılarını tanımlamak için kullandığımız Fibonacci ve Pell sayı dizileri tanmlanmıştır. Ayrıca, daha sonraki bölümlerde kullanılmak üzere bu sayı dizilerinin rekürans bağıntıları, karakteristik polinomları, Binet formülleri ve üreteç fonksiyonları verilmiştir. Bunun yanında quadra Fibona-Pell sayı dizisi ve bu dizinin bazı özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, kompleks sayılar, hiperbolik sayılar, dual sayılar ve bu sayıların en genel hali olan hibrid sayıları tanımlanmış ve bazı özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, quadra Fibona-Pell hibrid sayıları tanımlanmış ve bazı özellikleri elde edilmiştir. Beşinci bölümde ise quadra Fibona-Pell hibrinomiyallerinin tanımı verilmiş ve bunların bazı özellikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, quadra Fibona-Pell hybrid numbers and quadra Fibona-Pell hybrinomials are examined. In the first chapter, an introduction to the thesis and a review of the relevant literature are presented. In the second chapter, Fibonacci and Pell sequences, which are used to construct the quadra Fibona-Pell hybrid numbers, are defined. Additionally, the recurrence relations, characteristic polynomials, Binet formulas, and generating functions of these sequences are provided for use in subsequent sections. Moreover, the quadra Fibona-Pell sequence and some of its properties are introduced. In the third chapter, complex numbers, hyperbolic numbers, dual numbers, and their most general form, hybrid numbers are defined and some of their properties are discussed. In the forth chapter, the quadra Fibona-Pell hybrid numbers are introduced and some of their properties are derived. In the fifth chapter, the definition of quadra Fibona-Pell hybrinomials is provided, and some of their properties are calculated.