Turizm işletmeciliği eğitiminde oyunlaştırmanın kullanımı: Oyunlaştırmanın motivasyon, katılım ve başarı üzerindeki etkisi
The use of gamification in tourism management education: The effect of gamification on motivation, engagement, and achievement
  1. Tez No: 965744
  2. Yazar: YULİİA BOROVSKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, turizm işletmeciliği lisans programlarında oyunlaştırma temelli öğretim uygulamalarının öğrenci motivasyonu, derse katılım ve akademik başarı üzerindeki etkilerini deneysel yöntemle ortaya koymaktır. Çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü 2. sınıf öğrencileriyle, Turizm Pazarlaması dersi kapsamında yürütülmüştür. Ön test-son test kontrol gruplu deneysel desenin benimsendiği çalışmada, öğrencilerin devamsızlık kriterleri dikkate alınarak deney ve gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna her hafta dersin içeriğiyle uyumlu olarak özel olarak tasarlanmış oyunlaştırma ögeleri entegre edilmiş; kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Veri analizinde bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Bulgular, deney grubunun motivasyon düzeylerinde öntest-sontest arasında istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte sontest motivasyon puanları açısından gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Derse katılım değişkeninde de benzer şekilde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ancak, akademik başarı değişkeninde gruplar arasında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Cinsiyet değişkeni açısından ise motivasyon, katılım ve başarı düzeylerinde anlamlı farklar saptanmamıştır. Elde edilen bulgular, oyunlaştırma temelli öğretim uygulamalarının cinsiyetten bağımsız olarak öğrenci motivasyonu ve derse katılım üzerinde anlamlı ve olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Sonuç olarak bu araştırma, turizm işletmeciliği lisans programlarında oyunlaştırma temelli öğretim uygulamalarının öğrenci motivasyonunu ve derse katılımı artırmada etkili bir yöntem olduğunu ve farklı programlarda uygulanabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the effects of gamification-based instructional practices on student motivation, engagement, and academic achievement in undergraduate tourism management programs through an experimental method. The research was conducted during the fall semester of the 2023–2024 academic year with second-year students enrolled in the Tourism Marketing course at the Faculty of Tourism, Eskişehir Osmangazi University. The study adopted a pretest-posttest control group experimental design. Based on absenteeism criteria, students were assigned to experimental and control groups. The experimental group received weekly gamified instructional elements designed explicitly in alignment with the course content, while the control group was taught using traditional instructional methods. Data were analyzed using dependent and independent samples t-tests. The findings indicate a statistically significant increase in the motivation levels of the experimental group between the pretest and posttest. Furthermore, a significant difference was observed between the groups regarding posttest motivation scores. Similar statistically significant differences were identified in the engagement variable. However, no significant difference was found between the groups regarding academic achievement. Additionally, no significant differences were observed across gender in motivation, engagement, or achievement. These results suggest that gamification-based instructional practices have a meaningful and positive impact on student motivation and engagement, regardless of gender. In conclusion, this study demonstrates that gamification-based instruction effectively enhances motivation and engagement in undergraduate tourism management programs and may be applicable across various educational contexts.