Sör Jerome Horsey'in seyahatleri ve XVI. yüzyılda Rusya
Travels of Sir Jerome Horsey and Russia in the 16th century
  1. Tez No: 965743
  2. Yazar: SAMET BURHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
1550 yılında dünyaya gelen ve kendisini Boris Godunov'a yazdığı bir mektupta“William Horsey'in oğlu”olarak tanıtan Sör Jerome Horsey hakkında Rusya'ya adım attığı ilk tarih olan 1573 öncesine dair bilgiler oldukça sınırlıdır. Birkaç akrabası sayesinde Kraliçe Elizabeth ve dönemin istihbarat şefi Sör Francis Walsingham ile tanışmıştır. Anlattıklarına göre, Rusya'daki maceraları başlamadan evvel deneyim kazanmak üzere Fransa ve Hollanda topraklarına gönderilmiş olması muhtemeldir. Rusya'da bulunduğu süre zarfında Kraliçe Elizabeth'in kendisinin, tebaasının ve Moskova Kumpanyası'nın lehine çalışmalar yürütmüştür. Ekseriyetle Çar IV. İvan ve Boris Godunov devr-i saltanatlarından söz etmiştir. İngiltere ve Rusya arasında denge sağlamaya çalışan diplomat, anlatılarını taraflı bir şekilde kaleme almıştır. Özellikle IV. İvan'la arasında iki ülke arasındaki donanmaları mukayese eden sohbette onun tarafgirliği kendisini göstermiştir. 1573-1591 yılları arasında kesintisiz bir şekilde Rusya'da bulunmamış, belirli aralıklarla ülkesine geri dönerek Kraliçesinden aldığı yeni görevler eşliğinde yeniden yola çıkmıştır. Bu seyahatler sadece iki ülkeyle sınırlı kalmamış, Lehistan, Danimarka, Litvanya ve Livonya, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu hakkında da malumat vermiştir. Devrin meşhur şahsiyetlerinden Giles Fletcher'la beraber 1591 yılında Rusya'dan ayrıldıktan sonra, hem uğradığı birtakım suçlamalara cevap olarak hem de muteber bir insan olduğunu ve ülkesi yararına çalıştığını kanıtlamak amacıyla Travels adlı eserini kaleme almıştır. Öğrendiği dillerden, seyahat ettiği ülkelerdeki milletlerin fıtratından ve nasıl yönetildiklerinden bahsetmiştir. Rusya'daki Karışıklıklar Devri'nin ve Rusya üzerindeki Leh tahakkümünün anlaşılması açısından büyük ehemmiyete sahip olan bu eser, Ugliç Knezi Dmitriy'nin ölümüne ve sonrasında yaşanan gelişmelere dikkat çekmeyi ihmal etmemiştir. Romanov Hanedanı'nın iktidara gelişinden de söz eden eser, hem bir seyahatname hem de kısmen otobiyografi niteliği taşımaktadır. Eserde kulaktan dolma bilgiler ve dedikodular da mevcuttur. Sürekli değişen üslup ve karmaşık kronoloji okuyucunun işini zorlaştırmaktadır. Ancak, birtakım teknik kusurları olsa da bu durum, söz konusu eserin değerinden bir şey eksiltmemektedir. XVI. yüzyıl Rusya'sını ve daha sonrasını anlamak için başvurulması gereken bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Born in 1550, Sir Jerome Horsey introduced himself as“William Horsey's son”in a letter to Boris Godunov, and information about him before 1573, when he first set foot in Russia, is very scarce. Through a few relatives, he met Queen Elizabeth and Sir Francis Walsingham, the chief of intelligence at the time. According to his accounts, it is likely that he was sent to France and the Netherlands to gain experience before his adventures in Russia began. During his stay in Russia, he worked in favor of Queen Elizabeth herself, her subjects and the Moscow Company. He mostly wrote about the reigns of Tsar Ivan IV and Boris Godunov. Trying to maintain a balance between England and Russia, the diplomat wrote his narratives in a biased manner. His partiality was especially evident in his conversation with Ivan IV comparing the navies of the two countries. He was not in Russia continuously between 1573-1591, returning to his country periodically and setting off again with new missions from his queen. These travels were not limited to only two countries, but he also gave information about Poland, Denmark, Lithuania, Livonia and the Holy Roman Empire. After leaving Russia in 1591 together with Giles Fletcher, one of the famous figures of the time, he wrote his Travels both as a response to some of the accusations he had suffered and to prove that he was a respectable person and that he was working for the benefit of his country. He talked about the languages he learned, the nature of the nations in the countries he traveled to and how they were governed. This work, which is of great importance in terms of understanding the Time of Troubles in Russia and the Polish domination over Russia, did not neglect to draw attention to the death of Prince Dmitriy of Uglich and the developments that took place afterwards. The work, which also mentions the rise to power of the Romanov Dynasty, is both a travelogue and partly autobiography. There is also hearsay and gossip in this work. The constantly changing style and complex chronology make it difficult for the reader. However, despite some technical flaws, this does not detract from the value of this work. It is a must-have source for understanding Russia in the 16th century and beyond.