Ön Asya dinlerinde bereket sembolleri
Fertility symbols in Near Eastern religions
  1. Tez No: 965756
  2. Yazar: MERVE MEMDUHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bereket, yalnızca maddî zenginlik ve bolluk gibi somut anlamları değil; aynı zamanda sağlık, soyun devamı, ruhsal huzur, ilahî lütuf gibi soyut değerleri de içeren çok yönlü bir kavramdır. Bu bağlamda bereket olgusu, çeşitli inanç sistemlerinde kutsal olanla ilişkili olarak değerlendirilmiştir. Özellikle Ön Asya coğrafyasında gelişen Sümer, Antik Mısır, Yahudilik ve Hristiyanlık gibi dinî geleneklerde bereket kavramının nasıl sembolleştirildiği ele alınmaktadır. Bereketle ilişkilendirilen tanrılar, tanrıçalar, ritüeller, tarımsal semboller ve ikonografik ögeler betimleyici yaklaşımla ele alınmıştır. Çalışmanın amacı yalnızca bereket sembollerinin tespiti değil; aynı zamanda bu sembollerin ait oldukları inanç sistemlerindeki dinî, sosyal ve kültürel işlevlerini çözümlemek, birey ve toplumun kutsal ile kurduğu ilişkiyi aktarmaktır. Bu bağlamda dinî metinler, mitolojik anlatılar, ritüeller incelenerek bereketin semboller üzerinden nasıl temsil edildiği ve ne tür işlevleri olduğu ortaya konmaktadır. Çalışmada dinler tarihi alanında deskriptif yöntem benimsenmiştir. Kaynak araştırması, sembol incelemeleri ve arkeolojik bulgulardan faydalanılarak bir değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak, bereket sembollerinin yalnızca maddî bir kültürel işlevi değil; aynı zamanda bireyin kutsalla ilişki biçimini, toplumsal işlevini ve dini pratikleri şekillendiren sembolik yapılar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fertility is a multifaceted concept that encompasses not only tangible meanings such as material wealth and abundance, but also intangible values like health, lineage continuity, spiritual well‑being, and divine grace. In this context, the phenomenon of fertility has been understood across various belief systems in relation to the sacred. This study examines how the concept of fertility was symbolized in the religious traditions that developed in the Near East—specifically among the Sumerians, Ancient Egyptians, Judaism, and Christianity—by analyzing the deities, goddesses, rituals, agricultural symbols, and iconographic elements associated with fertility through a descriptive approach. The aim of the research is not merely to identify fertility symbols, but also to elucidate their religious, social, and cultural functions within their respective belief systems and to convey how individuals and communities establish their relationship with the sacred. To this end, religious texts, mythological narratives, and ritual practices are examined to reveal the ways in which fertility was represented symbolically and the roles these symbols played. A descriptive methodology from the field of religious history is adopted, utilizing source studies, symbol analyses, and archaeological evidence for evaluation. In conclusion, fertility symbols are found not only to serve a material and cultural function, but also to shape personal modes of relating to the sacred, communal roles, and religious practices as integral symbolic structures.