Balık orjinli enterobacterıaceae izolatlarında oqxab ve plazmid aracılı kinolon direnç belirleyicileri-qnr genlerinin belirlenmesi
Determination of oqxab and plasmid-mediated quinolone resistance determinants-qnr genes in fish origin enterobacteriaceae isolates
  1. Tez No: 965757
  2. Yazar: ELİF NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN SIRIKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Balıklardan Nisan 2024 – Mayıs 2025 döneminde toplam 74 balıktan-kültüre edilen ve deniz- Enterobacteriaceae izolasyonu klasik kültür tekniği ile violet red bile glucos agarda, cins ve tür düzeylerinde tanımlanmaları ise MALDI- TOF MS sistem (VITEK-MS) ile yapıldı. Analiz sonucunda toplam 82 Enterobacteriaceae izolatı elde edildi. İzolatların cins ve tür düzeyinde tanımlanması kapsamında 16 cins ve 24 farklı tür identifiye edildi. Bunlar; Citrobacter (n= 17, Citrobacter gillenii, Citrobacter freundii, Citrobacter brakii); Hafnia (n= 14, Hafnia alvei); Buttiauxella (n= 11, Buttiauxella izardii, Buttiauxella warmboldiae, Buttiauxella gavinae, Buttiauxella agrestis, Buttiauxella ferragutiae); Proteus (n=10, Proteus hauseri, Proteus vulgaris); Plesiomonas (n=8, Plesiomonas shigelloides); Serratia (n=6, Serratia liquefaciens, Serratia fonticola); Pantoea (n=4, Pantoea agglomerans); Klebsiella (n=3, Klebsiella pneumonia); Morganella (n=2, Morganella morganii); Enterobacter (n= 1, Enterobacter ludwigii); Kluyvera (n= 1, Kluyvera intermedia); Schwenella (n=1, Schwenella decoorations); Acinobacter (n=1; Acinobacter preoteoliticus); Providencia (n=1; Providencia rettgeri); Edwarsiella (n=1; Edwarsiella ictaluri) ve 1 Lelliottia (n=1; Lelliottia amnigena) cinsleri idi. İdentifiye edilen 82 izolatta kinolon direnç genleri de PZR tekniği ile analiz edildi ve QnrA 4, QnrB 8, QnrC 5, QnrS 62 ve OqxA geni ise 3 Enterobacteriaceae izolatında saptandı.Toplamda ise bu beş genden en az biri 68 (%82,93) izolatta saptandı. QnrD ve OqxB genleri ise izolatların hiçbirinde saptanamadı. Genlerden en az dört, üç ve iki gen birlikte sırasıyla 1,1 ve 8 izolatta belirlendi. Kinolon direnç genlerin dağılımları cins ve tür düzeyinde değerlendirildiğinde Citrobacter cinsinde 20 [QnrB (n=4), QnrC (n=2), QnrS (n=13), OqxA (n=1)]; Hafnia cinsinde 16 [(QnrS (n=11), QnrB (n=3), QnrA (n=1), OqxA (n=1)]; Buttiauxella cinsinde 13 [(QnrS (n=11), QnrA (n=1), QnrB (n=1)]; Plesiomonas cinsinde 8 [QnrS (n=8]; Klebsiella cinsinde 3 [QnrC (n=2), QnrS (n = 1)]; Schwenella cinsinde 1[(QnrS, n=1)]; Kluyvera cinsinde 1 [QnrS (n=1); Enterobacter cinsinde 1 (QnrA, n=1); Acinobacter cinsinde 2 [QnrS (n=1), OqxA (n=1)]; Edwardsiella cinsinde 1 [QnrS (n=1)], Lelliottia cinsinde 1[QnrS (n=1)] izolatta saptandı.
Özet (Çeviri)
From April 2024 to May 2025, 55 fish—both cultured and wild marine species—were sampled to isolate Enterobacteriaceae. Violet red bile glucose agar was used for isolation, and the MALDI-TOF- MS (VITEK MS) system was used for the identification of the isolates at the genus and species levels. As a result, a total of 82 Enterobacteriaceae isolates belonging to 16 genera and 24 different species were identified: Citrobacter (n=17; Citrobacter gillenii, Citrobacter freundii, Citrobacter braakii); Hafnia (n=14; Hafnia alvei); Buttiauxella (n=11; Buttiauxella izardii, Buttiauxella warmboldiae, Buttiauxella gavinae, Buttiauxella agrestis, Buttiauxella ferragutiae), Proteus (n=10; Proteus hauseri, Proteus vulgaris); Plesiomonas (n=8; Plesiomonas shigelloides); Serratia (n=6; Serratia liquefaciens, Serratia fonticola); Pantoea (n=4; Pantoea agglomerans); Klebsiella (n=3; Klebsiella pneumoniae); Morganella (n=2; Morganella morganii); Enterobacter (n=1; Enterobacter ludwigii); Kluyvera (n=1; Kluyvera intermedia); Schwenella (n=1; Schwenella decorations); Acinetobacter (n=1; Acinetobacter proteolyticus); Providencia (n=1; Providencia rettgeri), Edwardsiella (n=1; Edwardsiella ictaluri) and Lelliottia (n=1; Lelliottia amnigena). Quinolone resistance genes in the 82 identified Enterobacteriaceae isolates were analyzed using PCR technique. The QnrA gene was detected in 4, QnrB in 8, QnrC in 5, QnrS in 62, and OqxA in 3 isolates. In total, at least one in five resistance genes was identified in 68 isolates (82.93%). The QnrD and OqxB were not detected in any of the isolates. Additionally, the co-occurrence of at least 4, 3 and two resistance genes was in 1, 1 and 8 isolates. The quinolone resistance genes distribution was evaluated at the genus and species levels: Citrobacter 20 [QnrB (n=4), QnrC (n=2), QnrS (n=13), OqxA (n=1)]; Hafnia 16 [QnrS (n=11), QnrB (n=3), QnrA (n=1), OqxA (n=1)]; Buttiauxella 12 [QnrS (n=11), QnrB (n=1)]; Plesiomonas 8 [QnrS (n=8)]; Klebsiella 3 [QnrC (n=2), QnrS (n=1)]; Shewanella 1 [QnrS (n=1)]; Kluyvera 1 [QnrS (n=1)]; Enterobacter 1[QnrA (n=1)]; Acinetobacter 2 [QnrS (n=1), OqxA (n=1)]; Edwardsiella 1 [QnrS (n=1)]; Lelliottia 1 [QnrS (n=1)] isolates.