Alkol ve sigara kullanımının, bağlanma stilleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of alcohol and cigarette use with attachment styles
- Tez No: 965781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yapılan bu çalışmada bağlanma stillerinin, alkol ve sigara kullanımına etkisinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca demografik değişkenlere göre bağlanma stilleri, alkol ve sigara kullanımındaki farklılaşma durumları da incelenmiştir. Yapılan araştırma ilişkisel desenle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Üsküdar NP Hastanesi'ne ayakta ya da yatarak tedavi için başvuran alkol ve sigara kullanan 30 kişi ile alkol ve sigara kullanmayan 30 kişi olmak üzere toplamda 60 kişi oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada çalışmaya katılmaya gönüllü olan bireylere Demografik Form, Kısa Michigan Alkol Tarama Testi, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II uygulanmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler istatistiksel analizleri için SPSS 21.0 programı kullanılacaktır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiş olup, veriler normal dağıldığı taktirde Parametrik Testlerden,“t-testi”ile“One Way Anova”testi kullanılmıştır. Veriler normal dağılmadığı taktirde ise“Non-Parametrik”testlerden“Mann-Withney U”ve“Kruskal-Wallis”testi kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin test etmek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda erkeklerin alkol kullanma düzeyleri ise kadınlara göre anlamlı ölçüde yüksektir. Lise mezunu olanların alkol kullanma düzeyleri ise ortaokul mezunu göre anlamlı ölçüde yüksektir. Profesyonel olmayan meslek grubunda çalışanların kaygılı bağlanma düzeyleri, profesyonel olan meslek grubunda çalışanlara göre anlamlı ölçüde yüksektir. Alkol-sigara kullanan bireylerin kaygılı ve kaçınan bağlanma düzeyleri, alkol-sigara kullanmayanlara göre anlamlı ölçüde yüksektir. 22 kişi alkol sorunu olmayan içiciyken, 8 kişinin ise alkol sorunu bulunmaktadır. 6 kişi hafif düzeyde, 8 kişi orta düzeyde, 16 kişi ise şiddetli düzeyde sigara bağımlısıdır. Son olarak ise kaygılı ve kaçınan bağlanma ile alkol ve sigara kullanımı arasında anlamlı ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of attachment styles on alcohol and cigarette use. In addition, attachment styles, differentiation in alcohol and cigarette use according to demographic variables were also examined. The research was conducted with a relational design. In the sample of the study consists total 60 people, applied to Üsküdar NP Hospital for outpatient or inpatient treatment. 30 of them don't use alcohol and cigarettes, and the rest of them use alcohol and cigarettes. In the research, Demographic Form, Brief Michigan Alcohol Screening Test, Fagerström Nicotine Dependence Test and Experiences in Close Relationships Inventory-II were applied to individuals who volunteered to participate in the study. SPSS 21.0 program will be used for statistical analysis of the data collected from the participants.“Normality Test”was performed to determine whether the data were normally distributed, and if the data were normally distributed, the“t-test”and the“One Way Anova”test from Parametric Tests were used. If the data were not normally distributed,“Mann-Withney U”and“Kruskal-Wallis”tests, which are among the“Non-Parametric”tests, were used. Correlation analysis was used to test the research hypotheses. As a result of the research, alcohol consumption levels of men are significantly higher than women. Alcohol use levels of high school graduates are significantly higher than secondary school graduates. Anxious attachment levels of workers in non-professional occupation group are significantly higher than those in professional occupation group. Anxious and avoidant attachment levels of alcohol-smokers are significantly higher than those of non-alcohol-smokers. While 22 people are non-alcoholic drinkers, 8 people have alcohol problems. 6 people are mild, 8 people are moderate, 16 people are severe smokers. Finally, there is no significant relationship between anxious and avoidant attachment and alcohol and cigarette use.