Çevresel sürdürülebilirlik faaliyetlerinin yeşil marka değeri ve tüketici davranışına etkisi: Perakende ticaret sektörü üzerine bir araştırma
The effect of environmental sustainability activities on green brand equity and consumer behavior: A research on the retail trade sector
  1. Tez No: 965818
  2. Yazar: GAZİ EMRE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sürdürülebilirlik bilinci, günümüz ihtiyaçları karşılanırken gelecek nesillerin ihtiyaçlarının göz ardı edilmemesini esas almaktadır. Bu doğrultuda çevresel sürdürülebilirlik kavramı, bireylerin ve işletmelerin çevreye duyarlı tutumlar geliştirerek hem doğaya karşı sorumluluklarını yerine getirmelerini hem de tüketicilerle olan ilişkilerini güçlendirmelerini sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, çevresel sürdürülebilirlik faaliyetlerinin yeşil marka değeri ve tüketici davranışları üzerindeki etkilerini, perakende ticaret sektörü özelinde incelemektir. Bu doğrultuda, çevresel sürdürülebilirlik bilincine sahip bireylerin yeşil markalara yönelik algıları ile çevreci tüketim eğilimleri analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, çevresel sürdürülebilirlik ile yeşil marka değeri ve tüketici davranışları arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeni yalnızca çevresel sürdürülebilirlik düzeyinde anlamlı farklılık yaratırken, medeni durum ve yaş değişkeninin yeşil marka değeri ve tüketici davranışları üzerinde anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Eğitim ve gelir düzeylerine göre anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Elde edilen bulgular, sürdürülebilirlik odaklı marka stratejilerinin tüketici davranışları üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Çalışma literatüre katkı sağlamanın yanı sıra, markalar için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability awareness is based on ensuring that the needs of future generations are not overlooked while meeting today's needs. In this context, the concept of environmental sustainability enables individuals and businesses to develop environmentally conscious attitudes, fulfilling their responsibilities towards nature and strengthening their relationships with consumers. The purpose of this study is to examine the impact of environmental sustainability activities on green brand equity and consumer behavior, specifically in the retail trade sector. To this end, environmentally conscious individuals toward green brands and their pro-environmental consumption trends were analyzed. According to the analysis results, significant and positive relationships were identified between environmental sustainability, green brand equity, and consumer behavior. The gender variable was significant only in terms of environmental sustainability, marital status and age variables were found to have significant differences in green brand equity and consumer behavior. No significant differences were found according to education and income levels. The findings reveal the impact of sustainability-focused brand strategies on consumer behavior. In addition to contributing to the literature, the study also offers strategic recommendations for brands.