Doğadan toplanan festuca ssp. L. türlerinde morfolojik farklılığın belirlenmesi
Determination of morphological variation in naturally collected festuca spp. L. species
  1. Tez No: 965821
  2. Yazar: MEHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin farklı doğal alanlarından toplanan 30 farklı Festuca (L.) genotipinin morfolojik varyasyonlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada yapılan gözlem ve ölçümler; Çim kalitesi (1-9 skalası), Mevsimsel Renk Değişimi (1-9 skalası), Yaprak Dokusu (1-9 skalası), Yoğunluk (1-9 skalası), Salkım Oluşturma Eğilimi (1-9 skalası), Sonbaharda Büyüme Şekli (1-9 skalası), Bitki Boyu (cm), Bitki Çapı (cm), Yaprak Eni (cm), Yaprak Boyu (cm), İlkbaharda Yeniden Büyüme Zamanı (1-9 skalası), Salkım Boyu (cm), Son Boğum Uzunluğu (cm), Bitki Başına Tohum Verimi (g/bitki), 1000 Tohum Ağırlığı (g) özellikleri incelenmiştir. Bu özellikler arasındaki bağlantılar korelasyon analizi ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler korelasyon analiziyle değerlendirilmiş; bazı karakterler arasında anlamlı pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Bu durum, çoklu özelliklerin birlikte değerlendirilmesine olanak tanıyarak, çeşit geliştirme çalışmalarında seleksiyon etkinliğini artırabilecek potansiyeli ortaya koymaktadır. Araştırma sonucunda Festuca genotipleri arasında önemli düzeyde morfolojik varyasyon bulunduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, Festuca türlerinin yem bitkisi ıslah programlarında genetik kaynak olarak değerlendirilmesinin yanı sıra, yerli çeşit geliştirme çalışmaları ve ekosistem temelli mera yönetimi stratejilerinin oluşturulması açısından da büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, doğal Festuca popülasyonlarının morfolojik olarak karakterize edilmesi, tarımsal biyolojik çeşitliliğin belgelenmesine ve gelecekte yürütülecek ıslah çalışmalarına bilimsel temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the morphological variation among 30 different Festuca (L.) genotypes collected from various natural habitats across Turkey. The morphological observations and measurements included turf quality (on a 19 scale), seasonal color change (19), leaf texture (19), plant density (19), panicle formation tendency (19), autumn growth habit (19), plant height (cm), plant diameter (cm), leaf width (mm), leaf length (cm), regrowth timing in spring (19), panicle length (cm), last internode length (cm), seed yield per plant (g/plant), and thousand seed weight (g).The relationships among these traits were analyzed using correlation analysis. Significant positive correlations were identified among certain traits, indicating the potential for multi-trait selection in cultivar development programs. The findings revealed a substantial level of morphological variation among the Festuca genotypes.These results highlight the importance of Festuca species as valuable genetic resources for forage crop breeding programs, as well as their potential contribution to the development of locally adapted cultivars and ecosystem-based pasture management strategies. Moreover, the morphological characterization of natural Festuca populations provides critical documentation of agrobiodiversity and establishes a scientific foundation for future breeding efforts.