Ortaokul fen bilimleri dersi 7. sınıf 'Evsel atıklar ve geri dönüşüm' konusunun belgesel izletilerek öğrencilerde oluşturdukları çevresel tutum ve farkındalık etkilerinin değerlendirilmesi: Sıfır atık örneği
Evaluation of the effects of the environmental attitude and awareness created in students by watching a documentary on the topic of 'Household waste and recycling' in middle school science course 7th grade: Zero waste example
  1. Tez No: 965848
  2. Yazar: TUĞÇE FISTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda artan çevresel sorunlar ve doğal kaynakların tükenme riski, sürdürülebilir çevre bilincinin benimsenmesini gerektirmektedir. Bu bağlamda,“Sıfır Atık ve ”Geri Dönüşüm“ kavramı, atıkların geri kazanımı hedefiyle ortaya çıkan yenilikçi bir yaklaşım olarak eğitimde büyük etkiler taşımaktadır. Bu sebeple öğrencilerin bu konudaki tutumlarının ve farkındalıklarının arttırılması çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu tez çalışmasında Ortaokul fen bilimleri dersi 7. Sınıf öğrencilerine ”Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm“ konusunun belgesel izletilerek çevresel tutum ve farkındalık etkileri değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; çalışmada nicel ve nitel veriler toplanarak karma yöntem araştırma modeli kullanılmış, karma yöntemlerden de sıralı açıklayıcı tasarım uygulanmıştır. Araştırma, Kahramanmaraş ili, Onikişubat ilçesinde bir ortaokulda 2023-2024 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyılında, 7. sınıfta öğrenimine devam eden öğrenciler ile yürütülmüştür. Öğrenciler seçkisiz atama ile deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Çalışmadaki nicel verilerin toplanmasında öğrencilerin çevreye yönelik tutumunu belirlemek için Türkçeye uyarlaması yapılan 24 maddelik ”Çevre Tutum Ölçeği“ (ÇTÖ) ve 35 maddelik ”İlkokul Çevre Farkındalık Ölçeği“ (İÇFÖ) kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Dersler deney grubuyla belgesel izletilerek işlenmiştir. Belgesel olarak erişime açık TRT'nin yayınladığı ”Sıfır Atık" belgeseli kullanılmıştır. Kontrol grubuyla ise MEB'in öngördüğü mevcut müfredat düz anlatım yöntemiyle işlenmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin çevresel farkındalık ve tutuma yönelik tutumlarının ölçülmesi için kullanılan normallik dağılımını tespit etmek adına normallik analizinde çarpıklık ve basıklık analizi yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ortalamalarını karşılaştırmak için iki yönlü ANOVA Analizi yöntemi kullanılmıştır. Veri grubunu özetlemek amacıyla deney ve kontrol grubu, öntest ve sontest sonuçları için betimsel istatistik yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin çevreye yönelik tutum ve farkındalıklarında anlamlı etki meydana gelip gelmediği gözlenmek amaçlanmıştır. Elde edilen bulguların analizi sonucunda, belgesel izleyen deney grubu öğrencilerinde olumlu yönde anlamlılık oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu pozitif etkiler göz önünde bulundurulduğunda çevresel tutum ve farkındalıklarında olumlu yönde katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, increasing environmental problems and the risk of depletion of natural resources have necessitated the adoption of sustainable environmental awareness. In this context, the concepts of“Zero Waste”and“Recycling”have a significant impact on education as an innovative approach aimed at waste recovery. Therefore, increasing students' attitudes and awareness on this subject will contribute to the development of environmental awareness. This thesis study was conducted to evaluate the effects of environmental attitudes and awareness by showing a documentary on“Household Waste and Recycling”to 7th grade middle school science students. To this end, quantitative and qualitative data were collected using a mixed-method research model, and a sequential explanatory design was applied from the mixed methods. The research was conducted in the second semester of the 2023-2024 academic year at a middle school in the Onikişubat district of Kahramanmaraş province with students continuing their education in the 7th grade. The students were randomly assigned to two groups: an experimental group and a control group. To collect quantitative data in the study, the 24-item“Environmental Attitude Scale”(EAS) adapted into Turkish and the 35-item“Primary School Environmental Awareness Scale”(PEAS) were used to determine students' attitudes towards the environment. A semi-structured interview form was used to collect qualitative data. Lessons were taught to the experimental group by showing them a documentary. The documentary“Zero Waste,”published by TRT and available to the public, was used. The control group was taught using the current curriculum recommended by the Ministry of National Education (MEB) with a straightforward presentation method. To determine the normality distribution used to measure the environmental awareness and attitudes of the experimental and control group students, skewness and kurtosis analyses were performed in the normality analysis. The two-way ANOVA analysis method was used to compare the means of the experimental and control groups. Descriptive statistics were used to summarize the data group for the pretest and posttest results of the experimental and control groups. The aim of the research was to observe whether there was a significant effect on the attitudes and awareness of the environment among the students in the experimental and control groups. Analysis of the findings revealed that the documentary viewing had a significant positive effect on the students in the experimental group. Considering these positive effects, it is predicted that it will contribute positively to their environmental attitudes and awareness.