Türkiye'nin mevcut enerji potansiyelinin tespiti ve 2023 hedefi doğrultusunda geleceğe yönelik enerji sistemlerinin değerlendirilmesi
Determination of existing energy potential and evaluation of future energy systems in line with 2023 objectives of Turkey
- Tez No: 965852
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki fosil, yenilenebilir ve alternatif enerji kaynakları ile bu kaynakların kullanım potansiyelleri belirlenmeye çalışılmış, enerji çevre etkileşimi, enerji verimliliği ve enerji alanında yeni teknolojiler incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'nin 1998–2013 yılları arasındaki nüfus artışı, GSYH'sı ve birincil enerji arz miktarından yola çıkılarak 2023 yılında ihtiyaç duyacağı birincil enerji arz miktarı“Yapay Sinir Ağları (YSA)”kullanılarak hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda Türkiye'nin 2023 yılında birincil enerji arz miktarı yaklaşık 155 694 bin ton eşdeğeri petrol (BTEP) olarak bulunmuştur. Türkiye'nin bu enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda fosil kaynaklarının olmaması sebebiyle, söz konusu ihtiyacın karşılanmasına yönelik yapılması gerekenler konusunda analizler yapılmıştır. Bu kapsamda, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının değerlendirilmeye değecek düzeyde potansiyele sahip olduğu görülürken, enerji tasarrufu potansiyelinin yüksek olduğu ve özellikle enerji yoğun sektörlerdeki tasarruf potansiyellerinin değerlendirilmesi gerektiği, 2023 hedefleri doğrultusunda ve 2023 sonrasında Türkiye'de enerji verimli sistemlerin kullanımının zorunlu olduğu görülmüştür. Enerji alanında teşvik sisteminin önemi ve Türkiye'de bu alandaki teşviklerin nasıl olması gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur. Türkiye'nin, geleceğe yönelik enerji planlamalarını yaparken enerji verimli sistemlere yönelmesi, enerji planlamalarında ve uygulamalarında yerli kaynakları en etkin şekilde kullanması, çevre hususunu göz önünde bulundurarak sürdürülebilir bir enerji politikası belirlemesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the fossil, renewable, alternative energy sources in Turkey and the potential use of these resources has been identified. Energy-environment interaction, energy efficiency and new technologies in energy were investigated. In addition, Turkey's population growth between the years 1998–2013, GDP and the basis of the primary energy supply will need some amount of primary energy supply in 2023 is calculated using“Artificial Neural Networks (ANN)”. It was found that Turkey's primary energy supply is about 155 694 thousand tons oil equivalent (BTEP) in 2023. Because Turkey's lack of amount of fossil energy resources to meet this need, analysis on what to do to meet the needs in question were made. In this context, while it has the potential to be worth assessing the level of renewable energy sources, energy saving is high potential, and especially the need to assess the potential savings in energy intensive sectors, Turkey has been observed that require the use of energy-efficient system in accordance with the objectives 2023 and after that. The importance of the incentive system in Turkey in the field of energy and“how the incentive system should be”were evaluated. In Turkey, it was observed that when the future plans of energy should be directed to the energy efficiency system, indigenous energy resources in the planning and implementation is required to use the most effective way, and considering the environmental aspects of sustainable energy policy determination.