Yonga levha tesislerinde yakma kazanlarında oluşan atık külün levhada kullanımı
Use of waste ash formed in incineration boilers inparticleboard facilities in the board
- Tez No: 965880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDAÇ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yonga levha üretiminde sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi uygulamaları giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu nedenle, yakma kazanlarında oluşan külün dolgu maddesi olarak yonga levha üretiminde değerlendirilmesi çalışmaya esas oluşturmaktadır. Bu çalışmayla, bertaraf maliyetlerini düşürmek, çevresel etkileri azaltmak ve atık malzemeleri ekonomik bir girdiye dönüştürmektir. Kazanlardan elde edilen kül, prosese dahil edilmeden önce çeşitli eleme işlemlerinden geçirilmiş ve blender yardımıyla üretime % 0,5 - % 2 aralığındaki oranlarda levha karışımına eklenmiştir. Kül miktarının ve kullanılacak levha oranına göre hesaplanıp %1 kullanılması deneme yapılan tesis için yeterli olduğu hesaplanmıştır. Denemeler sonucunda üretilen levhalar, uluslararası kalite standartlarına uygun şekilde kapsamlı testlere tabi tutulmuştur. Testlerde kalınlık, ham ve zımparalı levha yoğunluğu, çekme direnci, eğilme direnci, esneklik, vida tutma kapasitesi, yüzey dayanıklılığı, rutubet şişmesi ve su alma performansı gibi parametreler değerlendirilmiştir. Sonuçlar, kül kullanımının levha karakterinde herhangi bir olumsuz değişikliğe neden olmadığını ve kalite standartlarını koruduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın ekonomik ve çevresel katkıları oldukça dikkat çekicidir. Külün bertarafı için ödeme yapılması gerekliliği ortadan kalkmış, yıllık 9 milyon kilogramdan fazla külün atık statüsünden çıkarılarak üretimde yeniden değerlendirilmesi sağlanmıştır. Yalnızca bir tesisin verileri baz alınarak yapılan bu değerlendirme, uygulamanın Türkiye genelindeki diğer yonga levha üretim tesislerinde yaygınlaştırılmasıyla daha büyük bir ekonomik ve çevresel fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Gelecekte, külün kaba kısmının farklı ürün gruplarında (örneğin, yapı malzemeleri veya izolasyon ürünleri) kullanım potansiyeli araştırılacaktır. Ayrıca, bu çalışmanın karbon ayak izine katkısının detaylı bir şekilde hesaplanması ve raporlanması planlanmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, yonga levha üretim süreçlerinde atık yönetimini optimize eden yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Atık malzemelerin değerlendirilmesi, hem çevresel sürdürülebilirlik hem de ekonomik kazanç açısından sektöre önemli katkılar sağlamaktadır. Bu yöntem, diğer tesisler için de uygulanabilir bir örnek olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainability and circular economy practices are becoming increasingly crucial in particleboard production. Therefore, this study's basis is the evaluation of ash from incineration boilers as fillers in particleboard production. This study aims to reduce disposal costs, reduce environmental impacts and transform waste materials into an economic input. The ash obtained from the boilers was subjected to various sieving processes before being included in the process and added to the board mixture with the help of a blender at ratios ranging from 0.5% to 2%. It was calculated according to the amount of ash and the board ratio to be used, and it was calculated that using 1% was sufficient for the tested plant. The boards produced as a result of the trials were subjected to comprehensive tests by international quality standards. The tests evaluated parameters such as thickness, raw and sanded board density, tensile strength, flexural strength, flexibility, screw-holding capacity, surface durability, moisture swelling and water absorption performance. The results showed that using ash did not cause any adverse changes in the board character and maintained the quality standards. The economic and environmental contributions of this study are pretty remarkable. The need to pay for ash disposal was eliminated, and more than 9 million kilograms of ash per year were removed from waste status and reused in production. Based on the data of only one plant, this assessment shows that the practice can provide a more significant economic and environmental benefit by expanding it to other particleboard production facilities across Turkey. In the future, the potential for utilization of the coarse part of the ash in different product groups (e.g. building materials or insulation products) will be investigated. Furthermore, a detailed calculation and reporting of the contribution of this study to the carbon footprint is planned. In conclusion, this study presents an innovative approach to optimize waste management in particleboard production processes. Utilizing waste materials significantly contributes to the industry in terms of both environmental sustainability and economic gain. This method is considered an example that can be applied to other facilities.