Pretermlere uygulanan postural drenaj ve serum fizyolojik ile burun bakımının aspirasyon sıklığı ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of postural drainage and nasal care with saline solution on aspiration frequency and physiological parameters in preterm infants
- Tez No: 965879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma pretermlere uygulanan postural drenaj ve serum fizyolojik ile burun bakımının aspirasyon sıklığı ve fizyolojik parametrelere etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Eylül 2024-Mart 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yapılan güç analizi sonucu çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 60 bebek (deney=30, kontrol grubu=30) oluşturmuştur. Bebeklerin gruplara göre dağılımı randomizasyonla yapılmıştır. Deney grubunda yer alan bebeklere serum fizyolojik ile burun bakımı ve postural drenaj uygulanmış olup, kontrol grubundaki bebeklere sadece serum fizyolojik ile burun bakımı uygulanmıştır. Her iki grubun uygulama öncesi, sırası ve sonrasında fiziksel paremetreleri (vücut sıcaklığı, kalp tepe atımı, oksijen satürasyonu, ateş, solunum sayısı ) ölçülmüştür.“Verilerin toplanmasında ebeveyn ve bebeklerin özelliklerini belirlemek amacı ile ''Kişisel Bilgi Formu', fizyolojik bulgularını değerlendirmek için ”Fizyolojik Parametreler Kayıt Formu'' kullanılmıştır. Araştırma verileri IBM® SPSS® Statistics 30 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kontrol grubundaki bebeklerin aspirasyon sıklığı , deney grubundaki bebeklere kıyasla daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of postural drainage and nasal care with physiological saline on aspiration frequency and physiological parameters in preterm infants. The study was conducted at the Neonatal Intensive Care Unit of Düzce University Health Application and Research Center between September 2024 and March 2025. The study sample consisted of a total of 60 infants (experimental group = 30, control group = 30) who agreed to participate in the study and met the sample selection criteria, as determined by a power analysis. The distribution of infants into groups was randomized. Infants in the experimental group received nasal care with physiological saline and postural drainage, while infants in the control group received only nasal care with physiological saline. The physical parameters (body temperature, heart rate, oxygen saturation, fever, respiratory rate) of both groups were measured before, during, and after the application. A“Personal Information Form”was used to collect data on the characteristics of the parents and infants, and a“Physiological Parameters Record Form”was used to evaluate their physiological findings. The research data were analyzed using IBM® SPSS® Statistics 30 software. According to the findings, the incidence of aspiration in the control group was higher than in the experimental group.