Kiraz meyvelerinin biyoaktif ve kalite özellikleri üzerine hasat sonrası oksalik asit ve sitrik asit uygulamalarının etkisi
Effect of post-harvest oxalic and citric acid treatments on bioactive and quality properties of cherry fruits
  1. Tez No: 965891
  2. Yazar: MERDANCAN ÇORUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜTTALİP GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, kiraz meyvelerinde hasat sonrası meydana gelen kalite kayıplarını azaltmak ve biyoaktif bileşenlerin korunmasını sağlamak amacıyla, 1 mM oksalik asit, 1 mM sitrik asit ve 1 mM oksalik & sitrik asit uygulamalarının etkilerini değerlendirmek üzere yürütülmüştür. Afyonkarahisar ilinden temin edilen 0900 Ziraat kiraz çeşidi meyveleri, her bir uygulama için üç tekerrürlü olacak şekilde 250 gramlık örnekler halinde hazırlanmış; 1 °C sıcaklık ve %90 bağıl nem koşullarında 30 gün süreyle depolanmıştır. Depolama süresince her 10 günde bir alınan örneklerle; ağırlık kaybı, çürüme oranı, meyve eti sertliği, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM), pH, titre edilebilir asitlik (TEA), renk parametreleri (L*, a*, b*, kroma, hue°), solunum hızı, toplam fenolik madde, DPPH indirgenme aktivitesi ve antosiyanin içerikleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, her üç uygulamanın da meyve kalitesinin korunmasında etkili olduğunu; özellikle oksalik & sitrik asit uygulamasının çürüme oranı ve ağırlık kaybını en düşük seviyelerde tuttuğunu ve meyve eti sertliği ile fenolik bileşik ve antioksidan kapasiteyi en yüksek düzeyde muhafaza ettiğini göstermiştir. Bu sonuçlar oksalik ve sitrik asitlerin bireysel veya kombine şekilde uygulanmasının, kiraz meyvesinin ticari kalitesini artırmak ve raf ömrünü uzatmak amacıyla hasat sonrası süreçlerde doğal ve etkili bir strateji olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of post-harvest applications of 1 mM oxalic acid, 1 mM citric acid and a combination of both on quality and bioactive properties of sweet cherry fruits. The 0900 Ziraat cultivar was harvested from Afyonkarahisar, Türkiye. Fruits were divided into 250 g samples with three replications and stored at 1 °C and 90% relative humidity for 30 days. At 10 day intervals, physical, chemical and biochemical parameters were analyzed, including weight loss, decay rate, fruit firmness, soluble solids content (SSC), pH, titratable acidity (TA), color attributes (L*, a*, b*, chroma, hue°), respiration rate, total phenolic content, DPPH scavenging activity and anthocyanin content. All treatments reduced quality losses during storage. The oxalic & citric acid combination was the most effective, providing the lowest weight loss and decay rates and highest retention of firmness, phenolic compounds and antioxidant activity. The findings demonstrated that post-harvest organic acid applications improve storage performance and help preserve the commercial quality of sweet cherry fruits.