رأي الإيجي في صفة كلام الله وموقف العلماء منه
İcî'nin Allah'ın kelâm sıfatı hakkındaki görüşü ve âlimlerin bu konudaki görüşleri
  1. Tez No: 965898
  2. Yazar: ESMA VAROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAVİD CHİZARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Allah'ın kelâm sıfatı, Eş'arî ve Mâtürîdî ekollerinde hâkim olan inanca göre, harf ve seslerden münezzeh olan nefsî bir mâna olarak anlaşılmaktadır. Ancak, Eş'arîlerin müteahhir dönem âlimleri arasında özellikle Adudüddin Îcî (ö. 756/1355) ile başlayan bir görüş ortaya çıkmıştır. Bu görüşe göre Allah'ın kelâmı, kadîm olan lafızları da içermektedir. Bu görüş, lafızların zorunlu hâdis olmalarından ve Eş'arîler ile Mâtürîdîler arasında sabit bir ilkeye aykırı olduğundan aklen imkânsız görülmüştür. Nitekim bu durum, müteahhir ve çağdaş âlimler arasında ciddi tartışmalara yol açmıştır. Bu bağlamda, bu tez Îcî'nin Allah'ın kelâm sıfatı hakkındaki görüşünü ele alacaktır ve Ehl-i Sünnet âlimlerin bu görüşe karşı tutumlarını inceleyecek, destekleyenler ile karşı çıkanları birbirinden ayıracaktır. Bu çalışmanın amacı, Îcî ile Ehl-i Sünnet âlimleri arasında Allah'ın kelâm sıfatı konusunda meydana gelen ihtilafın gerçek bir ihtilaf mı yoksa lafzî bir ihtilaf mı olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmanın ulaştığı en önemli sonuçlardan biri, Îcî ile Ehl-i Sünnet alimlerinin arasındaki ihtilafın, Allah'ın kelâm sıfatının bir yönü olan lafızların kadîmliği meselesinde gerçek bir ihtilaf olduğudur.
Özet (Çeviri)
The attribute of divine speech (kalām) in the prevailing doctrine of the Ashʿarī and Māturīdī school is understood as an intrinsic speech (al-maʿnā al-nafsī), the meaning that is present in the speaker before it is spoken, written, or referred to, devoid of words. However, among some later scholars, the view emerged that God's speech encompasses both the intrinsic speech and eternal words. This view is notably attributed to ʿAḍud al-Dīn al-Ījī (d. 756/1355), who articulated it in a treatise on the divine attribute of speech. This view provoked reflection among later scholars because, according to the well-established position of the Ashʿarī school, words are created and thus cannot subsist in the divine essence. Affirming their eternity is considered rationally impossible. However, this view was not entirely rejected, as some scholars supported al-Ījī's position, while others from Ahl al-Sunnah objected. Therefore, this study will present al-Iji's view on the attribute of God's speech and will examine the stance of some later scholars regarding his position, distinguishing between those who supported and those who opposed it. Through this presentation, the research aims to determine whether the disagreement between al-Ījī and Ahl al-Sunnah on the attribute of divine speech constitutes a genuine disagreement (ikhtilāf ḥaqīqī). The researcher ultimately concludes that the disagreement between al-Ījī and Ahl al-Sunnah is genuine in one particular aspect: the eternality of the words (qidam al-Alfāz). In conclusion, by studying the attribute of divine speech according to al-Ījī and examining the stance of scholars on this matter, this research will shed light on whether the disagreement among later Sunni scholars regarding the attribute of divine speech is a genuine disagreement.