Cushing hastalığında pasireotid ve metirapon tedavisi tek merkez deneyimi
Pasireotide and metyrapone treatment in Cushing's disease: A single center experience
- Tez No: 965916
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV SELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç Cushing Hastalığı (CH), adrenokortikotropin (ACTH) salgılayan hipofiz adenomlarına bağlı gelişen endojen hiperkortizolizm ile karakterize nadir bir endokrin bozukluktur. Primer tedavi yöntemi transsfenoidal hipofiz cerrahisidir. Cerrahi sonrası remisyon sağlanamayan ya da tekrar cerrahinin mümkün olmadığı olgularda medikal tedavi ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, transsfenoidal cerrahi ile remisyona girmemiş hastalarda hiperkortizolemi kontrolünde pasireotid ve metirapon tedavilerinin etkinliğini ve yan etki profillerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler Çalışmamızda 2010 ile 2025 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları kliniğinde Cushing Hastalığı tanısıyla takip edilen transsfenoidal cerrahi ile remisyona girmemiş hastalarda hiperkortizolemi kontrolünde pasireotid ve metirapontedavisi alan 20 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tedavi yanıtının değerlendirilmesinde: serum kortizol, plazma ACTH, 24 saatlik idrar serbest kortizol (UFC) düzeyleri ve takip verileri kullanılmıştır. UFC düzeyi normal sınıra ulaşan ve klinik iyileşme gösteren hastalar“kontrollü”, diğer hastalar“kontrolsüz”olarak iki gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel Analiz Tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare, Mann-Whitney U ve Friedman testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Cushing's Disease (CD) is a rare endocrine disorder characterized by endogenous hypercortisolism due to adrenocorticotropic hormone (ACTH)secreting pituitary adenomas. The primary treatment method is transsphenoidal pituitary surgery. In cases where remission cannot be achieved after surgery or reoperation is not feasible, medical treatment becomes prominent. In this study, we aimed to evaluate the efficacy and side effect profiles of pasireotide and metyrapone treatments in patients with persistent hypercortisolism after transsphenoidal surgery. Materials and Methods In our study, 20 patients who were followed between 2010 and 2025 in the Department of Endocrinology and Metabolism at Kocaeli University Medical Faculty and who received pasireotide or metyrapone therapy for hypercortisolism following unsuccessful remission after transsphenoidal surgery were retrospectively evaluated. Serum cortisol, plasma ACTH, 24-hour urinary free cortisol (UFC) levels, and clinical follow-up data were used to assess treatment response. Patients whose UFC levels normalized and showed clinical improvement were classified as“controlled,”while others were categorized as“uncontrolled.”Statistical Analysis Descriptive statistics were evaluated using chi-square, Mann-Whitney U, and Friedman tests. A p-value of