Acil servise başvuran kritik hastalarda 30 günlük mortaliteyi öngörme açısından MEWS ve NEWS-2 skorlarının PPI ile karşılaştırılması
Comparison of MEWS and NEWS-2 scores with peripheral perfusion index (PPI) in predicting 30-day mortality in critically ill patients presenting to the emergency department
- Tez No: 965930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım gereksinimi olan kritik acil servis hastalarında 30 günlük mortaliteyi öngörmede National Early Warning Score-2 (NEWS-2), Modified Early Warning Score (MEWS) ve Periferik Perfüzyon İndeksi'nin (PI) duyarlılık ve özgüllük açısından karşılaştırılmasını yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Haziran–Ekim 2024 tarihleri arasında Şanlıurfa SBÜ Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran, triaj kodu kırmızı olup yoğun bakım ünitesine yatırılan 306 hasta prospektif olarak dahil edildi. Demografik veriler ve vital bulgular kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effectiveness of National Early Warning Score-2 (NEWS-2), Modified Early Warning Score (MEWS) and Peripheral Perfusion Index (PI) in predicting 30-day mortality among critically ill patients at emergency department. Materials (Patients) and Methods: In this prospective single-center study (June– October 2024), 306 adult red-triage patients admitted to the ICU from the emergency department were enrolled after informed consent. Demographic data and vital signs were recorded.