Çocuk hakları üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
A bibliometric analysis of studies on children's rights
  1. Tez No: 965932
  2. Yazar: KÜBRA NUR TOKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ELVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma kapsamında Scopus veri tabanında yayımlanan çocuk hakları konulu çalışmaların bibliyometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada bibliyometrik analiz yöntemi kullanılmış olup 30 Aralık 2024 tarihinde Scopus veri tabanında yer alan çocuk hakları ile ilgili yayımlanan çalışmalar çekilmiştir. Elde edilen verilere temizleme işleminin uygulanmasının ardından veriler VOSviewer'ın 1.6.20 sürümüne yüklenerek analiz edilmiş ve bibliyometrik haritalara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda çocuk hakları konusunda en sık kullanılan anahtar kelimenin çocuk hakları olduğu, çocuk hakları konusunda en çok atıf alan ülkenin İngiltere ve en çok atıf alan araştırmacının da Ann Quennerstedt olduğu görülmüştür. İlgili alanda en fazla çalışmanın 2023 yılında gerçekleştiği, çocuk hakları konusunda en çok International Journal of Children's Rights isimli derginin atıf aldığı, konu kapsamında en fazla makale türünde çalışmaların yayımlandığı, en çok atıf alan yayının ise A future for the world's children? A WHO-UNICEF-Lancet Commission olduğu saptanmıştır. Çocuk hakları bağlamında en çok atıf alan kurum The Hebrew University of Jerusalem iken araştırma alanları içerisinde çocuk hakları konusunda sosyal bilimlerin ilk sırada olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the bibliometric characteristics of studies on children's rights published in the Scopus database. The bibliometric analysis method was employed in this research, and studies related to children's rights published in the Scopus database were retrieved on December 30, 2024. After a data cleaning process was applied to the obtained data, the dataset was uploaded to VOSviewer version 1.6.20 for analysis, and bibliometric maps were generated. As a result of the study, it was found that the most frequently used keyword in the field of children's rights is“children's rights,”and the country receiving the highest number of citations in this field is the United Kingdom. The researcher with the most citations was identified as Ann Quennerstedt. It was also observed that the highest number of publications in this field occurred in 2023, and the journal that received the most citations on the subject was the International Journal of Children's Rights. Most of the studies in this area were published as articles, and the most cited publication was A future for the world's children? A WHO–UNICEF–Lancet Commission. In the context of children's rights, the institution with the highest number of citations was The Hebrew University of Jerusalem, and among the research areas, social sciences ranked first in studies on children's rights.