Teknoloji kabul modeli kapsamında ziyaretçilerin Instagram kullanımının davranışsal niyetlerine etkisi: Alaçatı Ot Festivali örneği
The impact of visitors' Instagram use on behavioral intention within the scope of the technology acceptance model: The case of the Alaçatı Herb Festival
  1. Tez No: 965937
  2. Yazar: BİHTER ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, gastronomi festivali kapsamında yürütülen Instagram pazarlama faaliyetlerinin, teknoloji kabul modeli değişkenleri çerçevesinde ziyaretçilerin davranışsal niyetleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, Alaçatı Ot Festivali'ne katılan 413 ziyaretçiden toplanan nicel veriler doğrultusunda yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmış ve elde edilen veriler SmartPLS 4.0 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, Instagram pazarlama faaliyetleri kapsamında değerlendirilen kişiselleştirme, modaya uygunluk, eğlence ve etkileşim boyutlarının, katılımcıların algıladıkları kullanım kolaylığı ve kullanışlılık düzeylerini etkilediği görülmüştür. Bu algıların, kullanıma yönelik tutumu ve davranışsal niyeti anlamlı biçimde yordadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, teknoloji kabul modelinin bu bağlamda açıklayıcı bir çerçeve sunduğunu ve sosyal medya pazarlama stratejilerinin kullanıcıların davranışsal niyetlerini şekillendirmede etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, gastronomi festivallerinde dijital pazarlama uygulamalarının kullanıcı deneyimini merkeze alacak şekilde yeniden yapılandırılması gerektiği önerilmektedir. Bu bağlamda, ziyaretçi odaklı stratejilerin benimsenmesi hem katılım motivasyonunu artırmakta hem de gastronomi turizmi açısından sürdürülebilir değer yaratımına katkı sunmaktadır. Ayrıca, gelecekte gerçekleştirilecek benzer etkinliklerde dijital etkileşimin artırılması, festival algısını güçlendirecek ve kullanıcı sadakatini pekiştirecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of Instagram marketing activities carried out within the scope of gastronomy festival on the behavioral intentions of visitors within the framework of technology acceptance model variables. The study was conducted in line with the quantitative data collected from 413 visitors who attended the Alaçatı Herb Festival. The survey method was used in the data collection process and the obtained data were analyzed with the SmartPLS 4.0 program. As a result of the analysis, it was seen that the personalization, fashionability, entertainment and interaction dimensions evaluated within the scope of Instagram marketing activities affected the perceived ease of use and usability levels of the participants. It was determined that these perceptions significantly predicted the attitude towards use and behavioral intention. The results of the research reveal that the technology acceptance model provides an explanatory framework in this context and that social media marketing strategies are effective in shaping the behavioral intentions of users. In line with the findings obtained, it is suggested that digital marketing applications in gastronomy festivals should be restructured to focus on user experience.