Kahve tüketim niyetinde kişilik tipleri etkisinin SOR teorisi kapsamında incelenmesi
Examining the effect of personality types on coffee consumption intention within the scope of SOR theory
  1. Tez No: 965936
  2. Yazar: AYŞEGÜL EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, bireylerin kahve tüketme niyetlerinde kişilik tiplerinin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Teorik temel olarak Uyaran-Organizma-Tepki (S-O-R) modeli benimsenmiştir. Araştırmada, kahve tüketimine yönelik tutumları ölçmek üzere“Kahve Tüketmeye Yönelik Tutum Ölçeği (KTYT)”geliştirilmiş ve geçerlik-güvenirlik analizleri yapılmıştır. Çalışma karma yöntemle yürütülmüş; nitel aşamada Delphi tekniği ve odak grup görüşmeleri ile ölçek maddeleri oluşturulmuştur. Nicel aşamada ise 879 katılımcıdan elde edilen verilerle açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, yapısal eşitlik modellemesi ve geçerlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmış ve elde edilen veriler SmartPLS 4.0 programı ile analiz edilmiştir. Ölçek, hedonizm ve sosyal kimlik olmak üzere iki boyut ve 21 maddeden oluşmuştur. Yapısal eşitlik modeli sonuçlarına göre, hedonizm (β = 0.347, p < 0.001) ve sosyal kimlik (β = 0.510, p < 0.001) kahve tüketme niyetinin anlamlı yordayıcılarıdır. Sosyal kimlik boyutunun etkisi hedonizme göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, dışadönüklük, deneyime açıklık ve uyumluluk gibi kişilik boyutlarının bu ilişkiler üzerinde belirleyici olduğu saptanmıştır. Sonuçlar, kahve tüketiminin yalnızca fizyolojik ihtiyaçlarla değil, bireyin benlik sunumu, aidiyet duygusu ve haz arayışı gibi psikolojik ve sosyal motivasyonlarla da şekillendiğini göstermektedir. Geliştirilen ölçek, tüketici davranışlarını analiz etmede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides an examination of the power of personality types in the intention to consume the coffee you will consume. Theoretically, the Stimulus-Organism-Response (S-O-R) model has been adopted as the basis. In the study, the“Attitude Scale Towards Coffee Consumption (ATC)”was developed for attitudes towards coffee consumption and validity-security analyses were conducted. The study mix was conducted; In the qualitative stage, scale items are stored with Delphi technology and focus group units. In the beautiful stage, exploratory and confirmatory factor analyses, structural freedom units and valid analyses were performed with the data obtained from 879 versions. The survey method was used in the data collection process and the obtained data were analyzed with the SmartPLS 4.0 program. The scale consists of two dimensions, hedonism and social identity, and 21 items. According to the structural freedom model, hedonism (β = 0.347, p < 0.001) and social identity (β = 0.510, p < 0.001) are significant predictors of coffee drinking. The effect of social identity change is higher than hedonism. In addition, it is seen that dimensions such as regulated orientation, experience availability and agreeableness are combined on these pictures. The results show that coffee consumption is shaped not only by visible needs but also by psychological and social motivations such as the individual's self-presentation, sense of help and pleasure seeking. Growth, growth rates contribute to the literature as an existing and reliable tool in analysis.