Türkiye'de yetişen bazı heracleum türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic studies on some heracleum species growing in Turkey
  1. Tez No: 965978
  2. Yazar: BÜŞRA YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BAHADIR ACIKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Heracleum L. cinsi, Apiaceae familyasının en büyük cinslerinden biri olup, 120'den fazla türle temsil edilmektedir. Geleneksel kullanımları geniş bir yelpazeye yayılmakta olup, bu türler halk tıbbında özellikle iltihaplanmaya karşı, analjezik etkiler ve romatizmal hastalıklar için kullanılmaktadır. Yapılan biyolojik aktivite çalışmaları, Heracleum cinsinin antimikrobiyal, antikolinesteraz, antioksidan, antiviral, sitotoksik, antikarsinojenik, antienflamatuvar ve insektisit gibi çok çeşitli farmakolojik etkiler gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de yetişen ve ikisi endemik olan dört Heracleum türü incelenmiştir: H. argaeum Boiss. & Balansa (endemik), H. humile SM., H. pastinaca Fenzl (endemik), H. platytaenium Boiss. Bu taksonların kök ve toprak üstü kısımlarından elde edilen kloroform ve metanol ekstrelerinin, karagenin, prostaglandin E2 (PGE2) ve serotonin kaynaklı pençe ödemi modelleri kullanılarak antienflamatuvar etkinlikleri değerlendirilmiştir. H. humile taksonunun toprak üstü kısımlarından elde edilen metanol ekstresi, kolon kromatografisi ve ardından orta basınçlı sıvı kromatografi ile fraksiyonlanmış; fraksiyonlardan altı flavonoit türevi, üç fenolik türevi ve beş kumarin türevi bileşik çeşitli kromatografik yöntemler kullanılarak izole edilmiştir. Bileşiklerin yapıları çeşitli spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmış ve kemferol-3-O-β-glukopiranozil-7-O-α-ramnopiranozit, kersetol-3,7-O-α-diramnopiranozit, kemferol-3,7-O-α-diramnopiranozit, 3ʹ-metoksi-kersetol-3,7-O-α-diramnopiranozit, 3′-metoksi-kersetol-3-O-β-glukopiranozil-7-O-α-ramnopiranozit ve kersetol-3-O-β-glukopiranozil-7-O-α-ramnopiranozit, knidiozit A, knidiozit B, pikrokuassiozit A, apterin, 3-OH marmesin-4ʹ-O-β-glukopiranozit, bergapten, izopimpinellin ve ksantotoksin olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The genus Heracleum L. is one of the largest genera in the family Apiaceae, represented by more than 120 species. Their traditional uses spread over a wide spectrum, and these species are used in folk medicine especially for anti-inflammatory, analgesic effects and rheumatic diseases. Biological activity studies reveal that the genus Heracleum exhibits a wide variety of pharmacological activities such as antimicrobial, anticholinesterase, antioxidant, antiviral, cytotoxic, anticarcinogenic, anti-inflammatory and insecticide. In this study, four Heracleum species growing in Türkiye, two of which are endemic, were investigated: H. argaeum Boiss. & Balansa (endemic), H. humile SM., H. pastinaca Fenzl (endemic), H. platytaenium Boiss. Anti-inflammatory activities of chloroform and methanol extracts obtained from root and aerial parts of these taxa were evaluated using carrageenan, prostaglandin E2 (PGE2) and serotonin-induced paw edema models. Methanol extract obtained from aerial parts of H. humile taxon was fractionated by column chromatography and then medium pressure liquid chromatography; six flavonoid derivatives, three phenolic derivatives and five coumarin derivatives were isolated from the fractions using various chromatographic methods. The structures of the compounds were elucidated using various spectroscopic methods and they were identified as kaempferol-3-O-β-glucopyranosyl-7-O-α-rhamnopyranoside, quercetin-3,7-O-α-di-rhamnopyranoside, kaempferol-3,7-O-α-di-rhamnopyranoside, 3ʹ-methoxy-quercetin-3,7-O-α-di-rhamnopyranoside, 3′-methoxy-quercetin-3-O-β-glucopyranosyl-7-O-α-rhamnopyranoside and quercetin-3-O-β-glucopyranosyl-7-O-α-rhamnopyranoside, cnidioside A, cnidioside B, picraquassioside A, apterin, 3-OH marmesin-4ʹ-O-β-glucopyranoside, bergapten, isopimpinellin and xanthotoxin.