Bizans İmparatorluğunda müsadere uygulamaları (Komnenos Hanedanı dönemi 1081-1185)
Confiscation applications in Byzantine Empire (Komnenian Dynasty period 1081-1185
  1. Tez No: 965983
  2. Yazar: MURATHAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bizans İmparatorluğunun Komenos Hanedanı dönemini imparatorluğun siyasi, mali, askeri vb. pek çok yönden reorganize edildiği dönüm noktalarından biri olarak temayüz etmiştir. Bu reorganizasyon döneminde çeşitli amaçlarla“müsadere”adlı uygulamanın kaynaklarda yer aldığını görmekteyiz. Çalışmamızın amacı bu müsadere vakalarından yola çıkarak Komnenos hanedanının bu mali ve hukuki enstrümanı hangi amaçlarla ve ne şekilde hayata geçirdiği ve bu uygulamanın Komnenos döneminde hangi türden etki ve tepkileri meydana çıkardığının tespit edilmesi olacaktır. Bu çerçevede döneme dair kitabi kaynaklar, mektuplar, dönemin çağdaş kimselerinin kaleme aldığı yazılar ve arşiv malzemelerinin yanı sıra incelediğimiz dönemde geçerli olan hukuk eserlerindeki cezai müeyyidelerden elde etmiş olduğumuz verileri bu konu hakkındaki modern literatür ve alanındaki Uzman Bizantinistlerin yorumlarını da dikkate alarak kritize ettik. Bu sayede çağdaş kaynaklarda yer alan anlatılardaki bazı bilgi boşluklarını ve kronolojik hataları düzelttik. Tenkit süzgecinden geçirilen bu verileri tematik bir kategorizasyona tabi tuttuktan sonra Komnenos Hanedanı dönemindeki siyasi, mali, askeri hukuku, dini vb. temel dinamikler çerçevesinde müsaderenin nasıl ve ne amaçla uygulandığını, hangi sosyal sınıfları etkilediğini, bu yöntemle kamulaştırılan mal ve mülklerin miktarlarını, müsaderenin ardından elde edilen mülklerin akıbetlerini, salt müsaderelerin yanı sıra müsadere mahiyeti taşıyan döneme ait bazı uygulama ve kurumları ele aldık. Çalışmamızın neticesinde“müsadere”adlı mali ve hukuki enstrümanın Komnenos Hanedanı döneminde yok olmaya yüz tutmuş İmparatorluğun siyasi, mali ve askeri yapısının tahkim edilmesinde bilhassa bu hanedanın ilk imparatoru olan I. Alexios döneminde sıklıkla kullanıldığını, ayrıca hem iç siyasette hem de Venedik, Ceneviz ve Pisa gibi denizci devletlerle gelişen dış münasebetlerde müsadere uygulamasının İmparatorluğun müttefiklerinin ödüllendirilmesinde kullanılan bir araç olduğunu gösterdik. Keza bu uygulamanın siyasi yönüyle alakalı olarak hanedanın son İmparatoru olan I. Andronikos Komnenos döneminde de siyasi tehdit olarak görülen kimselerin bertaraf edilmesinde de araçsallaştırılan mali ve hukuki bir tedbir olduğunu ortaya çıkardık. Komnenos Hanedanı dönemine ait çağdaş kaynaklarda bu uygulamanın hukuki yönü zikredilmediğinden dolayı incelemeye tabi dönemde teorik olarak geçerliliğini sürdürdüğünü bildiğimiz hukuki eserlerde ve yasama mevzuatlarında yer alan bu kabilden müeyyideleri de ele alarak dönemimize ait anlatılarda yer alan cezalandırma vb. müsadere uygulamalarının hukuki arka planını da Tezimizde okuyucuya sunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Komenos Dynasty period of the Byzantine Empire was one of the turning points in which the empire was reorganized in many aspects such as political, financial, military, etc. During this reorganization period, we see that the practice of“confiscation”for various purposes is included in the sources. The aim of our study will be to determine for what purposes and how the Komnenos dynasty implemented this financial and legal instrument and what kind of effects and reactions this practice brought about during the Komnenos period. In this framework, we have critically analyzed the data we have obtained from the punitive sanctions in the legal works valid in the period we have examined, as well as the book sources, letters, writings and archival materials of the period, as well as the modern literature on this subject and the interpretations of the Byzantinists, who are experts in the field. In this way, we have corrected some information gaps and chronological errors in the narratives in contemporary sources. After subjecting these criticized data to a thematic categorization, we have analyzed the main dynamics of confiscation within the framework of political, financial, military law, religious, etc. dynamics in the period of the Komnenos Dynasty. We have discussed how and for what purpose confiscation was applied, which social classes it affected, the amounts of goods and properties expropriated by this method, the fate of the properties obtained after confiscation, and some practices and institutions of the period that have the nature of confiscation as well as pure confiscations. As a result of our study, we have shown that the financial and legal instrument called“confiscation”was frequently used during the Komnenos Dynasty, especially during the reign of Alexios I, the first emperor of this dynasty, to strengthen the political, financial and military structure of the Empire, which was about to disappear, and that confiscation was a tool used to reward the allies of the Empire both in domestic politics and in foreign relations with maritime states such as Venice, Genoa and Pisa. Likewise, regarding the political aspect of this practice, we have revealed that it was a financial and legal measure that was instrumentalized in the elimination of those who were seen as political threats during the reign of Andronicos I Komnenos, the last Emperor of the dynasty. Since the legal aspect of this practice is not mentioned in the contemporary sources of the Komnenos Dynasty period, we tried to present the legal background of confiscation practices such as punishment etc. in the narratives of our period to the reader in our thesis by addressing the sanctions of this kind in the legal works and legislative legislations that we know to be theoretically valid in the period subject to examination.