Dil ve edebiyat eğitiminde dijitalleşme ve teknoloji kullanımının etkisi: Meta analiz çalışması
Digitization and technology use in language and literature education: Meta-analysis study
- Tez No: 965988
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
21. yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler, eğitim süreçlerinde köklü dönüşümlere yol açmış, bilgiye erişimi kolaylaştırmış ve öğrenme ortamlarını çeşitlendirmiştir. Eğitimde dijitalleşme, özellikle dil, Türkçe ve edebiyat öğretiminde önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu bağlamda, dijital yeterliklerin geliştirilmesi, öğrencilerin bilgi yönetimi, dijital okuryazarlık ve iletişim becerilerini kazanmalarını desteklemektedir. Bilgisayar destekli eğitim (BDE), Web 2.0 araçları, sanal sınıflar ve yapay zekâ tabanlı uygulamalar gibi teknolojik yenilikler, öğretme-öğrenme süreçlerine entegre edilmekte ve bireysel öğrenme ihtiyaçlarına uyum sağlamaktadır. COVID-19 pandemisi ile birlikte çevrim içi öğrenme ortamları yaygınlaşmış; öğretmenlerin teknolojiyi etkin kullanmaları, eğitimde başarıyı artıran kritik bir unsur haline gelmiştir. Teknoloji tabanlı eğitim, ölçme-değerlendirme süreçlerini de yeniden şekillendirerek anlık geri bildirim, bireysel takip ve detaylı analiz gibi avantajlar sunmuştur. Literatürdeki mevcut araştırmalar, Türkçe ve edebiyat eğitiminde teknolojinin entegrasyonu sürecinde çeşitli fırsatlar ve zorlukların bulunduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, teknoloji destekli dil eğitiminin gelişim süreci değerlendirilmiş, alana dair yapılan araştırmalara dayalı bir durum tespiti sunulmuştur. Elde edilen bulgular, eğitimde dijitalleşmenin etkilerini daha yakından anlamaya katkı sağlamayı ve bu alandaki çalışmalara yön vermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in the 21st century have led to significant transformations in educational processes, making information more accessible and diversifying learning environments. Digitalization in education has become a crucial need, especially in the teaching of language, Turkish, and literature. In this context, the development of digital competencies supports students in acquiring skills such as digital literacy, information management, and communication. Innovations such as computer-assisted education (CAE), Web 2.0 tools, virtual classrooms, and artificial intelligence-based applications are being integrated into teaching-learning processes and adapted to individual learning needs. With the COVID-19 pandemic, online learning environments have become widespread, and teachers' effective use of technology has become a key factor in educational success. Technology-based education has also reshaped assessment processes, offering advantages such as instant feedback, individual monitoring, and detailed analysis. Existing research in the literature indicates various opportunities and challenges in integrating technology into Turkish and literature education. This study evaluates the development process of technology-assisted language education and presents a situation analysis based on previous studies in the field. The findings aim to contribute to a better understanding of the impacts of digitalization in education and to guide future research in this area.