Why can't the US and China be a natural capitalist ally? A geopolitical reading of inter-capitalist rivalry
ABD ve Çin neden doğal bir kapitalist müttefik olamaz? Kapitalist arası rekabetin jeopolitik bir okuması
  1. Tez No: 965989
  2. Yazar: IMRAN BIN MOHD RASID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasındaki rekabet, ticaret, teknoloji, Güney Çin Denizi, Tayvan ve çeşitli diğer meseleler üzerinden artan gerilimle birlikte keşfedilmemiş bir aşamaya girmiştir. Bu çalışma, söz konusu çatışmayı Kapitalistlerarası Rekabet bağlamında Jeopolitik bir okuma ile ele almaktadır. Ana akım Uluslararası İlişkiler (Uİ) teorilerinin aksine, bu çalışma iki temel öncül üzerine inşa edilmiştir: (a) devletlerarası rekabet ile küresel kapitalist gelişim diyalektik olarak birbirini kurar; her biri diğerini esaslı biçimde şekillendirir; ve (b) hem Çin hem de ABD, kapitalist kimliğe sahip önde gelen kapitalist devletlerdir ve bu kimlik ile her birinin içsel kapitalist gelişim rotaları, uluslararası davranışlarını önemli ölçüde belirlemektedir. Eşitsiz ve Bileşik Gelişim (EBG) kuramsal çerçevesine dayanarak, bu çalışma iki temel argüman öne sürmektedir. Birincisi, ABD-Çin rekabeti, siyasal hegemonlar arası bir mücadeleden ziyade, (i) her iki ülkenin kapitalist gelişim modellerindeki niteliksel farklar ve (ii) küresel kapitalist dinamikler ve hiyerarşiler içinde – özellikle 2008 finansal krizi sonrasında – edindikleri konumlar tarafından şekillenen bir kapitalistlerarası rekabet olarak anlaşılmalıdır. İkincisi, Küreselci yaklaşımların iddiasının aksine, bir Sınıraşan Kapitalist Sınıf'ın (SKS) ortaya çıkması, kapitalistlerarası rekabetin“jeopolitik”gerilimler (ulus-devletleri ve bölgesel kurumları içeren) biçimini almasını engellememiştir; bu durum ABD-Çin çatışmasında açıkça gözlemlenmektedir.Bu bulgulardan hareketle, araştırma küresel kapitalizm bağlamında devletlerarası ilişkileri ele alan Küreselci perspektifi sorgulamayı amaçlamakta; küresel kapitalist dönüşümleri ve kapitalistlerarası rekabeti anlamada jeopolitik dinamiklerin önemini yeniden vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rivalry between the United States (U.S.) and China has entered an uncharted phase, marked by heightened confrontation over trade, technology, the South China Sea, Taiwan, and various other issues. This paper introduces a Geopolitical reading of the conflict within the fold of an Inter-Capitalist Rivalry. In contrast to mainstream IR theories, the paper is grounded in two key premises: (a) inter-state competition and global capitalist development are dialectically co-constitutive, each crucially informing the other; and (b) both China and the U.S. are leading capitalist states, whose capitalist identity and respective trajectories of domestic capitalist development play a significant role in shaping their international behavior. Driven primarily by the theoretical framework of Uneven & Combined Development (UCD), this paper advances two key arguments. First, rather than a contest between political hegemons, the U.S.-China rivalry is best understood as an inter-capitalist rivalry shaped by (i) qualitative differences in their respective models of capitalist development and (ii) their positioning within evolving global capitalist dynamics and hierarchies, particularly in the aftermath of the 2008 financial crisis. Second, contrary to the Globalist account, the emergence of a Transnational Capitalist Class has not prevented inter-capitalist rivalry from taking the form of“Geopolitical”tensions (involving nation-states and regional institutions), as evidenced in the U.S.-China conflict. Building on these findings, this research seeks to refute the Globalist perspective on inter-state relations within global capitalism, reinstating the importance of geopolitical dynamics in understanding global capitalist transformations and inter-capitalist competition.