Köpeklerde duygusal durum bozukluklarının tanısında standart bir metodolojik yaklaşımın ve biyobelirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of a standard methodological approach and biomarkers for diagnosing emotional state disorders in dogs
- Tez No: 965996
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Köpeklerde duygusal durum bozuklukları yaygın olarak görülmekte olup hem köpeklerin hem de sahiplerinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte ve bu bozukluklar kronikleştiğinde davranış sorunlarına yol açabilmektedir. Nitekim, köpek sahiplerinin veteriner kliniklerine başvurma nedenleri arasında davranış bozuklukları en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu bozuklukların doğru şekilde teşhis edilmesi, zamanında müdahale edilerek tedavi sürecine başlanabilmesini ve köpek ile sahibi arasında uyumlu bir yaşamın sürdürülmesini kolaylaştırmaktadır. Bu tez çalışmasında, köpeklerde durumsal anksiyetenin değerlendirilmesi ve teşhisine yönelik çok boyutlu, standartlaştırılmış bir metodolojik yaklaşım geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında hem davranışsal hem de fizyolojik parametreler kullanılarak“kaygılı”(n=20) ve“kaygısız”(n=20) köpekler karşılaştırılmıştır.“Kaygılı”grupta değerlendirilen köpekler anksiyete bozukluğu tanısı almış köpekler değil, durumsal anksiyete belirtileri sergileyen köpekler olmuştur. Bu çalışma kapsamında bir psikometrik değerlendirme aracı da geliştirilmiştir. Nöropeptid S (NPS) ve Beyin Türevli Nörotrofik Faktör (BDNF) gibi biyobelirteçlerin anksiyete bozukluklarının biyolojik temellerini anlamada ve tanısal süreçlerde potansiyel katkılar sağlayabileceğine dair literatürde çeşitli çalışmalar yer almaktadır. Bu çalışmada, söz konusu biyobelirteçlerin durumsal kaygının değerlendirilmesinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmaya katılan köpeklere yabancı durum testi uygulanarak sahiplerine bağlanma stilleri belirlenmiş, problem çözme testi ile köpeklerin bilişsel performansları değerlendirilmiş, davranış muayenesi ile de kaygı durumları değerlendirilmiştir. Ardından kan ve kıl örnekleri alınarak tam kan sayımı analizi yapılmış, serum BDNF, serum NPS ve kronik stres belirteci olarak kıl kortizol konsantrasyonları (HCC) ölçülmüştür. Çalışma, köpeklerde serum NPS seviyelerinin ölçüldüğü ve duygusal bozukluklar ile ilişkisinin incelendiği ilk çalışma olma niteliği de taşımaktadır. Tez çalışmasından elde edilen verilerin gruplar arası farklılık ve benzerlikleri istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotional disorders in dogs are commonly observed, negatively affecting the quality of life of both dogs and their owners, and potentially leading to behavioral problems if these disorders become chronic. Indeed, behavioral disorders are among the most frequent reasons for dog owners seeking veterinary clinical assistance. Accurate diagnosis of these disorders facilitates timely interventions, enabling appropriate treatment and promoting harmonious living conditions between dogs and their owners. This thesis aimed to develop a standardized, multidimensional method to assess and diagnose“state anxiety”in dogs. In this study, dogs showing signs of anxiety (“anxious”group, N=20) were compared with dogs not showing anxiety (“non-anxious”group, N=20) by using both behavioral and physiological measures. Dogs in the anxious group were not clinically diagnosed with anxiety disorders but displayed situational anxiety symptoms. Additionally, a psychometric assessment tool was developed during this study. Literature indicates that biomarkers such as Neuropeptide S (NPS) and Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF) potentially contribute to understanding the biological underpinnings and diagnostic processes of anxiety disorders. This study investigated the applicability of these biomarkers in evaluating state anxiety in dogs. Participating dogs underwent the Strange Situation Test to assess their attachment styles to owners, a problem-solving test to evaluate cognitive performance, and behavioral examinations to assess anxiety levels. Blood and hair samples were collected to perform complete blood count analysis, measure serum BDNF and NPS, and assess hair cortisol concentrations (HCC) as a marker of chronic stress. This study is the first to measure serum NPS levels in dogs and examine its relationship with emotional disorders.