Ekonomik kalkınma ve iş birliği örgütü'ne (OECD) üye ülkelerin bazı hayvancılık verilerinin latent profil analizi ile sınıflandırılması
Classification of selected livestock production indicators in OECD countries using latent profile analysis
  1. Tez No: 966007
  2. Yazar: CEREN SARIYÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUKAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışması, OECD üyesi 38 ülkenin hayvancılık sektörüne ilişkin temel yapısal özelliklerini analiz etmek ve ülkeleri benzerliklerine göre sınıflandırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Hayvan varlığı, hayvansal üretim miktarları, hayvan başına düşen verimlilik düzeyleri ve kişi başına tüketim miktarları gibi dört ana gösterge grubu temel alınarak, Latent Profil Analizi (LPA) yöntemi kullanılmıştır. Analizlerde hem her gösterge grubu ayrı ayrı değerlendirilmiş hem de tüm göstergeler birlikte ele alınarak ülkelerin çok boyutlu yapıları ortaya konmuştur. Analizler sonucunda, ülkelerin hayvan sayıları, üretim hacmi, verimlilik düzeyi ve tüketim miktarları bakımından benzer yapılar sergilediği ve bu yapılar doğrultusunda istatistiksel olarak anlamlı profiller altında gruplandığı belirlenmiştir. Elde edilen profiller, hayvan varlığı, üretim kapasitesi, verimlilik düzeyleri ve tüketim miktarları açısından ülkeler arasında dikkat çekici farklılıkların bulunduğunu ortaya koymuştur. Türkiye'nin, üretim hacmi ve hayvan sayısı açısından orta-yüksek profillerde yer aldığı ancak hayvan başına verimlilik ve kişi başına düşen tüketim düzeylerinde daha düşük profillerde konumlandığı görülmüştür. Bu durum, Türkiye'nin üretim potansiyelinin güçlü olduğunu ancak bu potansiyelin yeterince verimli kullanılamadığını ve tüketiciye yansımasının sınırlı kaldığını göstermektedir. Bu bağlamda tez, ülkelerin hayvancılık yapılarına ilişkin veri temelli karşılaştırmalı bir bakış sunmakta; aynı zamanda tarım ve hayvancılık politikalarının geliştirilmesi için stratejik önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the fundamental structural characteristics of the livestock sector in 38 OECD member countries and to classify these countries based on structural similarities. Latent Profile Analysis (LPA) was employed using four main groups of indicators: livestock population, total production volumes of animal-based products, productivity per animal, and per capita consumption levels. The analysis was conducted both for each indicator group separately and within a combined, multidimensional framework to reveal the overall structural composition of the countries. The results indicate that countries exhibit statistically meaningful groupings based on similarities in livestock numbers, production capacity, productivity levels, and consumption volumes. The identified profiles revealed significant structural differences among countries in terms of animal population, production scale, efficiency, and consumption intensity. Türkiye was positioned in the medium-to-high production and livestock population profiles; however, it fell into lower profiles with respect to productivity per animal and per capita consumption. This suggests that, although Turkey possesses strong production potential, this potential is not being utilised efficiently, nor is it adequately reflected in domestic consumption levels. In this context, the study offers a data-driven, comparative perspective on the structural characteristics of the livestock sector across OECD countries and provides strategic recommendations for the development of agricultural and livestock policies.