Yetişkin 35-44 yaş bireylerde beslenme alışkanlıkları ve diyet asit yükünün DMFT İndeksi ile ilişkisi
The relationship between nutritional habits and dietary acid load and DMFT index in adult individuals aged 35-44
  1. Tez No: 966022
  2. Yazar: MAKBULE ADADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Diş çürüğü, bakterilerin fermente edilebilir karbonhidratları metabolize ederek yan ürün olarak meydana getirdikleri organik asitlerin mine, dentin ve semente nüfuz ederek mineral kaybına yol açması ile gelişen bakteriyel bir hastalık sürecidir. Bu çalışmanın amacı yetişkin 35-44 yaş bireylerde beslenme alışkanlıkları ve diyet asit yükünün; çürük, kayıp ve dolgulu diş sayıları (Decayed, Missing, and Filled Teeth: DMFT) ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın örneklemini Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Kliniği'ne başvuran 335 yetişkin birey (289 kadın, 49 erkek) oluşturmuştur. Araştırma verileri; bireyler ile ilgili genel bilgiler, ağız ve diş sağlığı uygulamaları, beslenme alışkanlıkları, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ölçümleri, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı, besin tüketim sıklığı, ağız sağlığı durum formunu içeren anket formu ile toplanmıştır. Katılımcıların medyan yaşı 39,31±3,93 yıl olup, ortalama DMFT indeksi 7,77±5,19' dur. Bireylerin %30,4'ünün çok düşük, %37,0'sinin düşük, %17,9'unun orta, %14,6'sının yüksek DMFT indeksi grubunda yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tooth decay is a bacterial disease process that develops when organic acids, produced as byproducts of bacteria metabolizing fermentable carbohydrates, tooth enamel, dentin, and cementum, causing mineral loss. The aim of this study was to evaluate the relationship between nutritional habits and dietary acid load and the number of decayed, missing, and filled teeth (DMFT) in adults aged 35-44. The study sample consisted of 335 adults (289 females, 49 males) who applied to the Oral and Maxillofacial Radiology Clinic of Ordu University, Faculty of Dentistry. Data were collected via a questionnaire form that included general information about the individuals, oral and dental health practices, nutritional habits, height, body weight measurements, 24 hour dietary recall, food frequency questionnaire, and an oral health status form. The median age of the participants was 39.31±3.93 years, and the mean DMFT index was 7.77±5.19. It was determined that 30.4% of the individuals were in the very low DMFT index group, 37.0% in the low DMFT index group, 17.9% in the moderate DMFT index group, and 14.6% in the high DMFT index group.