Yemekteyiz: Media dependency, social media, and viewer engagement in reality television
Yemekteyiz: Gerçeklik televizyonunda medya bağımlılığı, sosyal medya ve izleyici katılımı
- Tez No: 966027
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film ve Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Film ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, Medya Bağımlılığı Teorisi çerçevesinde“Yemekteyiz”programını inceleyerek, geleneksel televizyon tüketiminin sosyal medya platformları aracılığıyla nasıl dönüştüğünü analiz etmektedir. Araştırma, programın izleyici bağımlılığı oluşturmadaki rolünü ve dijital platformlardaki etkileşim biçimlerini ortaya koymaktadır. Nitel ve nicel yöntemlerin kullanıldığı çalışmada; içerik analizi, duygu analizi ve ağ analizi teknikleri uygulanmıştır. Bulgular, programın yarattığı duygusal bağ, mizahi içerikler ve kültürel tartışmaların, izleyicileri Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlarda aktif katılımcılara dönüştürdüğünü göstermektedir. Özellikle Facebook grupları derinlemesine tartışmalar sunarken, Twitter anlık tepkiler için kullanılmış, Instagram ise görsel ve mizahi içerik paylaşımıyla öne çıkmıştır. Sonuç olarak,“Yemekteyiz,”medya bağımlılığının dijital çağda nasıl yeniden şekillendiğini göstermekte ve sosyal medya sayesinde izleyicilerin içerik üretiminde etkin rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu durum, televizyonun kültürel, sosyal ve bireysel düzeyde daha derin bir etki alanına sahip olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the reality television programme“Come Dine With”within the framework of Media Dependency Theory, analysing how traditional television consumption has been transformed through social media platforms. The research explores the role of the programme in fostering audience dependency and the forms of engagement facilitated by digital platforms. Using qualitative and quantitative methods, including content analysis, sentiment analysis, and network analysis, the study reveals that emotional bonds, humorous content, and cultural debates play a significant role in turning viewers into active participants. Facebook groups foster in-depth discussions, Twitter serves as a space for real-time reactions, while Instagram encourages visual and humorous content sharing. The findings demonstrate how“Come Dine With”highlights the evolving nature of media dependency in the digital age, where viewers are no longer passive consumers but active contributors to media narratives. Social media amplifies the emotional, cognitive, and cultural dimensions of audience engagement, positioning the programme as both entertainment and a platform for cultural dialogue. This study shows how television and social media integration deepens viewer dependency and expands the cultural influence of media content in contemporary society.