Yapı laboratuvarlarında alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri
Occupational health and safety measures to be taken in construction laboratories
- Tez No: 966026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL CANIMKURBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bilim ve mühendislik araştırmalarındaki ilerlemeler üniversitelerde bulunan laboratuvarların öğrenciler ve akademisler tarafından araştırma yapmak amacıyla daha fazla kullanılması laboratuvarlardaki güvenlik riskini artırmıştır. Son zamanlarda artan bu kullanımlardan dolayı laboratuvarlarda sık sık kazalar meydana gelmiştir. Laboratuvarda meydana gelen kazalar, laboratuvar personeli, öğrenci ve öğretim üyelerinin yaralanmalarına hatta ölümlerine, pahalı deney aletlerine ve binalara zarar gelmesine ve değerli bilimsel verilerin kaybolmasına neden olmuştur. Bu sebeple laboratuvarlarda meydana gelen kazaların nedenleri belirlenip bunların analiz edilmesi şarttır, bu kazaların meydana gelmesini önlemek ve kazaların sonuçlarını azaltmak için detaylı risk analizi yapılması gerekir. Literatür araştırmaları sonucu akademik öğretim ve deneysel araştırma yapılan inşaat mühendisliği yapı laboratuvarlarında çok az sayıda risk analizi çalışmasının yapıldığı tespit edilmiştir. Bu sebeple araştırma, inşaat mühendisliği yapı laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, laboratuvarda kazaya sebep olabilecek tehlike ve riskleri belirleyip kazaların önlenmesine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Yapı laboratuvarındaki risk ve tehlikeleri belirlemek için doğrudan gözlemler yapıldı. Gözlem aşamasında laboratuvar ortamı, laboratuvardaki faaliyetler, kullanılan ekipmanlar dikkate alındı. Yapılan gözlem sonucunda laboratuvarda birçok risk faktörü belirlenmiştir. Bu gözlemler değerlendirildiğinde, laboratuvarda çalışanların çalışma sırasında kişisel koruyucu ekipman kullanmaması, deneylerde kullanılan kimyasal maddeler hakkında bilgi yetersizliği ve deney cihazının uygun kullanılmamasından kaynaklanan tehlikeler en yaygın risk faktörleri olarak tespit edilmiştir. Yapı laboratuvarında tespit edilen risklerin listesi oluşturulup nicel risk değerlendirme yöntemlerinden biri olan L tipi matris metodu ile risk analizi yapıldı. Analiz sonucunda, laboratuvarda iş sağlığı ve güvenliğini artırmak amacıyla uygulanabilir öneriler belirlenmiştir. İnşaat mühendisliği yapı laboratuvarında çalışan personele her yıl eğitim öğretim başlangıcında laboratuvarda çalışmaya başlamadan önce laboratuvar güvenlik eğitimi verilmeli ve araştırmacıların laboratuvarda bulanan tehlike ve riskler konusundaki farkındalığı uygulamalı eğitimler ile artırılarak laboratuvardaki kaza olasılığı azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Advances in science and engineering research have increased the safety risk in laboratories as laboratories in universities are used more by students and academics for research purposes. Due to this increased use in recent times, accidents have occurred frequently in laboratories. Accidents that occur in laboratories have caused injuries and even deaths to laboratory personnel, students and academicians, damage to expensive experimental equipment and buildings, and loss of valuable scientific data. For this reason, it is essential to determine and analyze the causes of accidents that occur in laboratories, and to conduct detailed risk analysis to prevent these accidents and reduce the consequences of accidents. As a result of literature research, it has been determined that very few risk analysis studies have been conducted in civil engineering structural laboratories where academic teaching and experimental research are conducted. For this reason, the research was conducted in a civil engineering structural laboratory. This research aims to determine the hazards and risks that may cause accidents in the laboratory and to offer suggestions for preventing accidents. Direct observations were made to determine the risks and dangers in the structural laboratory. During the observation phase, the laboratory environment, activities in the laboratory, and equipment used were taken into consideration. As a result of the observation, many risk factors were determined in the laboratory. When these observations were evaluated, the most common risk factors were identified as the lack of personal protective equipment used by laboratory workers during work, lack of knowledge about the chemicals used in experiments, and hazards resulting from improper use of the experimental device. A list of the risks identified in the construction laboratory was created and a risk assessment was performed using the L-type matrix method, one of the quantitative risk assessment methods. As a result of the assessment, applicable recommendations were determined to increase occupational health and safety in the laboratory. Laboratory safety training should be provided to personnel working in the construction laboratory of civil engineering at the beginning of each academic year before they start working in the laboratory, and the awareness of researchers about the hazards and risks found in the laboratory can be increased with practical training, thus reducing the possibility of accidents in the laboratory.