Antrenmanlı bireylerde farklı ön yükleme stratejilerinin hamstring ve kuadriseps izokinetik kas kuvveti üzerine etkisi
The effects of different pre-loading strategies on isokinetic strength of the hamstring and quadriceps muscles in trained individuals
- Tez No: 966029
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, düzenli egzersiz yapan bireylerde farklı ön yükleme stratejilerinin hamstring, kuadriseps izokinetik kas kuvveti üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışmada randomize çapraz kontrollü tasarım kullanılmıştır. Çalışmaya yaş ortalamaları 33,2±2,4 olan 16 sağlıklı erkek gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar belirlenen Arteriyel Oklüzyon Basıncında (AOB) 48 saat ara ile üç farklı Kan Akışı Kısıtlama (KAK) protokolü (AOP %40, [AOP80] ve SHAM [AOP %20]) uygulamış ve standart bir ısınma gerçekleştirmiştir. Katılımcılar, bir dinlenme periyodunun ardından dominant (D), non-dominant (ND) bacakta hamstring ve quadriceps kas grubuna Lafeyette (Lafayette Instruments, ABD) izokinetik kuvvet ölçümü gerçekleştirdiler. Kuvvet ölçümüyle ilişkili ölçümler toplandı ve protokoller arasında karşılaştırıldı. Her kuvvet testinden sonra Algılanan Zorluk Derecesi (AZD) ve Görsel Analog Skalası (GAS) toplandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of different pre-loading strategies on hamstring and quadriceps isokinetic muscle strength in trained individuals. Methods: A randomized crossover controlled design was employed. Sixteen trained healthy male volunteers (mean age 33.2 ± 2.4 years) completed three blood flow restriction (KAK) protocols—40% AOP, 80% AOP, and a sham condition (20% AOP) in random order, each separated by a 48-hour washout. Following a standardized warm-up, participants underwent isokinetic strength testing of the hamstring and quadriceps muscle groups on both the dominant (D) and non-dominant (ND) limbs using a Lafayette dynamometer. After each strength test, perceived exertion was recorded via the Borg Rating of Perceived Exertion (RPE) scale and a Visual Analog Scale (VAS).