Kent içi ulaşım politikası: Ankara'da dolmuş
Urban transportation policy: 'Dolmuş' in Ankara
- Tez No: 966031
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetim Politikaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tarihte kentler medeniyetlerin gelişim merkezleri olmuştur. Yalnızca kırdan kente bir nüfus hareketi olmayan kentleşme, ekonomik, sosyal ve siyasi dönüşümleri de içermektedir. Kentleşme tarihsel olarak eski çağlara götürülebilse de bugünkü anlamıyla Sanayi Devrimi sonrasında ortaya çıkarak, yirminci yüzyılda hız kazanmıştır. Kentleşme sosyal, ekonomik ve kültürel gelişme fırsatları sunarken, çevresel tahribat, sosyal bozulma gibi sorunlar yaratmaktadır. Türkiye'de kentleşme temel olarak tarımda makineleşmeyle kırda açığa çıkan emek fazlası nedeniyle yaşanan göçle İkinci Dünya Savaşı sonrasında hız kazanmıştır. Ankara'nın kentleşme süreci ise ülkenin diğer kentlerinden daha önce, başkent oluşuyla yaşadığı imar hareketi ve göçle başlamıştır. Bu dönemde Cumhuriyet'in başkenti olarak Ankara'nın modern ve planlı bir kent olarak inşa edilmesi için azami çaba gösterilmiştir. Fakat nüfus artışının tahminlerin ötesinde olması, bazı grupların kentsel rantlardan yararlanma istekleri ve plan disiplinine uyulmaması gibi nedenlerle bu hedef tam olarak gerçekleştirilememiştir. Ankara'nın yaşadığı bu hızlı kentleşme sürecinde, önemli bir kentsel ihtiyaç olarak kent içi ulaşım hizmeti ortaya çıkmıştır. Kamunun bu hizmeti sunmada yetersiz kalmasıyla, hizmet geçici bir çözüm olarak görülen dolmuşlarca verilmeye başlamıştır. Fakat küçük girişimciler tarafından sunulan bu hizmet zamanla kurumsallaşarak, Başkent'in ana ulaşım sistemlerinden biri olmuştur. Bugün dolmuşçu esnafı verdikleri kentsel hizmet ve sahip oldukları siyasi, ekonomik güçle Ankara'nın kent içi ulaşımında önemli yerdedir. Tezde kentleşme ve kent içi ulaşım politikaları alanındaki literatür ortaya konularak, Ankara'nın kentleşme ve kent içi ulaşım sistemlerinin gelişimi incelenmiştir. Dolmuş taşımacılığının tarihsel gelişimi ve dolmuşların Ankara'nın kent içi ulaşımındaki mevcut yeri göz önünde bulundurularak, sistemin geleceği ve olası dönüşümler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, cities have been the development centers of civilizations. Urbanization, which is not just a population movement from rural to urban, also includes economic, social and political transformations. Although urbanization can be historically traced back to ancient times, it emerged after the Industrial Revolution in its current sense and gained momentum in the twentieth century. While urbanization offers opportunities for social, economic and cultural development, it creates problems such as environmental destruction and social disruption. Urbanization in Turkey accelerated after World War II due to the migration caused by the surplus labor released in rural areas due to mechanization in agriculture. But Ankara's urbanization process began earlier than other cities in the country, with the planning and construction efforts and migration following its declaration as the capital. During this period, maximum effort was made to build Ankara as a modern and planned city as the capital of the Republic. However, this goal could not be fully realized due to reasons such as the population growth being beyond estimates, the desire of some groups to benefit from urban rents and non-compliance with the planning discipline. During rapid urbanization process experienced by Ankara, urban transportation service emerged as an important urban need. As a result of the inadequacy of the public sector in providing this service,“dolmuş”transportation emerged as a temporary solution. However, this service provided by small entrepreneurs became institutionalized over time and became one of the main transportation systems of the capital. Today,“dolmuş”operators have an important place in Ankara's urban transportation with the urban service they provide and the political and economic power they possess. In this thesis, the literature on urbanization and urban transportation policies was presented and the development processes of Ankara's urbanization and urban transportation systems were examined. Considering the historical development and the current place of the“dolmuş transportation”in Ankara's urban transportation, the future of the system and possible transformations were discussed.