Ağva plajının kıyı hassasiyet değerlendirmesi
Coastal vulnerabi̇li̇ty assessment of Agva beach
  1. Tez No: 966047
  2. Yazar: ZEHRA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DURAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde artan sera gazı salınımı (SGS) sonucunda dünyamız ısınmakta küresel ısınma sonucunda iklim değişikli kaçınılmaz olmaktadır. Artan iklim değişikliği sonucunda meydana gelen doğal afetler başta kıyı alanlarını etkilemekte bu da ekonomik, ekolojik ve sosyal sorunlara neden olmaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık %60'nın yaşadığı kıyı bölgeleri artan iklim değişikliğinin meydana getirdiği doğal afetler nedeniyle ciddi tehditler ile karşı karşıya kalmaktadır. Kıyı şeridinin aşınması, su altında kalması, tuzlu suyun yeraltı suyunun iç kısımlarına ilerlemesi gibi tehlikeler, kaçınılmaz sonuçlar arasında yer almaktadır. Kıyı hassasiyet göstergesi (KHG) kıyı bölgelerinin hassasiyetini değerlendirmek amacıyla geçmişten günümüze kadar kullanılan en basit ve yaygın yöntemlerden bir tanesidir. Literatürde kıyı hassasiyeti konusunda yapılan çalışma sayısı sınırlı ve Ağva plajı kıyı hassasiyeti konusunda yapılan çalışma sayısı yok denilecek kadar azdır. Çalışmalarda zamana bağlı bir değerlendirme yapılmamakta buda analiz sonuçlarını yetersiz kılmaktadır. Bu çalışma kapsamında başta turizm sektörü olmak üzere insanlar ve ekolojik açıdan çeşitli öneme sahip Ağva Plajının kıyı hassasiyet değerlendirmesi yapılmıştır. Seçilen bölgenin özellikleri dikkate alınarak kıyı jeomorfolojisi, ortalama belirgin en büyük dalga yüksekliği, ortalama sahil yüksekliği, kıyı tipi, ortalama sahil eğimi, ortalama kıyı şeridi değişimi, ortalama gelgit aralığı, nehir mevcudiyeti ve kıyı yapısının durumu, ortalama deniz tabanı eğimi, ortalama deniz seviyesi değişimi, en büyük rüzgar hızı ve yönü, sahil genişliği, toplam yağış miktarı olmak üzere toplam 13 farklı fiziksel ve jeolojik değişken ele alınmış Ağva plajının 2019 2023 yılları arasındaki kıyı hassasiyet analizi gerçekleştirilmiştir. x Çalışma kapsamında literatürde kıyı hassasiyet analizlerinde sıklıkla kullanılan değişkenlere ek olarak nehir mevcudiyeti ile kıyı yapısı, en büyük rüzgar hızı, toplam yağış miktarı, ortalama sahil eğimi, ortalama sahil yüksekliği ve sahil genişliği değişkenleri bu çalışma özelinde değerlendirilmiştir. Literatürde yaygın olarak kullanılan klasik KHG geometrik (KHGG) ve harmonik (KHGH) kıyı hassasiyeti göstergeleri ile birlikte analiz edilmiş yöntemsel çeşitlilik sağlanmıştır. Hassasiyet göstergeleri normalize edilerek sonuçlar eşit aralıklı ve yüzdelik sınıflandırma olmak üzere iki farklı sınıflandırma türü ile ayrıntılı bir şekilde karşılaştırılarak risk haritaları hazırlanmıştır. Sonuç olarak eşit aralıklı sınıflandırma sonuçları bölgenin hassasiyet değerlendirmesinde yetersiz kalmış normalize eşit aralıklı sınıflandırılan göstergenin gerçeğe daha yakın sonuçlar verdiği saptanmıştır.Yüzdelik sınıflandırma ile değerlendirilen göstergeler normalize gösterge sonuçları ile benzer çıkmıştır. Bu bağlamda 2019-2023 yıllarını kapsayan beş yıl için bölgelerin hassasiyet düzeylerinde değişim meydana gelmiş özellikle ikinci bölgede nehrin bulunduğu kısmın 2019-2021-2022-2023 yılları olmak üzere dört yılda da çok yüksek hassasiyete sahip olduğu, birinci bölgenin 2019 ve 2020 yıllarında yüksek 2021 ve 2022 yıllarında ise çok yüksek seviyede KHG'ne sahip olduğu tespit edilmiştir. 2019-2023 yıllarını kapsayan beş yıllık dönemin ortalaması incelendiğinde Ağva plajının birinci bölgesinin (0,46 km) yüksek seviyede, ikinci bölgesinin (0,54 km) çok yüksek seviyede, üçüncü (0,57 km), dördüncü (0,68 km) ve beşinci bölgesinin (0,44 km) orta seviyede, altıncı bölgesinin (0,25 km) ise düşük seviyede hassasiyete sahip olduğu belirlenmiştir. Riskli bölgeler için sürdürülebilir yönetim stratejileri ve çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the ever-increasing of greenhouse gas emissions has resulted in inevitable global warming and climate change. Natural disasters, due to extensive climate change, primarily affect coastal areas causing economic, ecological and social problems. Coastal areas (comprising approximately 60% of the world's population) face serious threats due to natural disasters as a result of severe climate change. Risks such as erosion of the coastline, as well as inundation, and the advancement of salt water into the interior are among the certain results. Coastal vulnerability index (CVI) is one of the simplest and most common methods used from past to present to assess the vulnerability of coastal areas. Although there are few studies on coastal vulnerability, and studies specifically on Ağva Beach's coastal sensitivity remains largely unexamined in this context. Moreover, these studies lack time-dependent evaluation underscoring the inadequacy of their results. Within the scope of this study, coastal vulnerability assessment of Ağva Beach, which is important in terms of ecology, and people especially the tourism, was conducted. A comprehensive assessment was conducted from 2019-2023, evaluating thirteen distinct physical and geological variables relevant to the selected region. These variables include coastal geomorphology, average significant maximum wave height, mean beach elevation, coastal typology, average beach slope, mean coastline change rate, average tidal range, presence and condition of rivers, status of coastal structures, mean seabed slope, average sea level change, peak wind speed and direction, beach width, and total precipitation. 1 In the context of this study, along with the conventional variables-frequently used in prior studies, river presence and coastal structure, maximum wind speed, total precipitation amount, average beach slope, average beach height, and beach width variables were also evaluated for the first time in the context of Ağva's Beach vulnerability assessment. Additionally, methodological diversity is taken aim at via addition of geometric (CVIG) and harmonic (CVIH) coastal vulnerability indicators in addition to the classical CVI. Further, vulnerability indicators were normalized, the detailed comparison of results with two different classification types (equal interval and percentage classification) was carried out and then risk maps were prepared. Consequently, equal interval classification results were found insufficient for vulnerability assessment of the region and the normalized equal interval classified index depicted more meaningful outcomes. The indicators evaluated with the percentage classification were similar to the normalized index results. In this context, there was a change in the vulnerability levels of the regions for the five years interval (2019-2023), particularly in the second region. It was found that the transect where the river is located, had“very high”vulnerability in four years (2019, 2021-23), and the first region had“high”vulnerability in 2019-20 and“very high”vulnerability in 2021-22. Scrutiny of average of the five-years period (2019-2023) indicated that the first region (0.46 km) of the beach was at a“high level”, the second region (0.54 km) was at a“very high level”, the third (0.57 km), fourth (0.68 km) and fifth regions (0.44 km) were at a“medium level”, and the sixth region (0.25 km) was at a“low level”of vulnerability. Finally, to address these, sustainable management strategies and solution suggestions for risky areas were discussed in detail.