Yeşil yönetim uygulamalarının algılanan kurumsal itibar bileşenleri üzerinde etkisi: Yerel yönetimler üzerinde bir araştırma
The effect of green management practices on perceived components of corporate reputation: A study on local governments
- Tez No: 966049
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA İLİC
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Araştırmada, yeşil yönetim uygulamalarına geleneksel yaklaşımların ötesine geçilerek, atık yönetimi, enerji yönetimi, hava ve su yönetimi, arazi kullanımı, ulaşım yönetimi, rahatsız edici unsurların kontrolü, çevre ve doğa koruma faaliyetleri, iklim değişikliğiyle mücadele önlemleri ile yeşil idari yönetim gibi alt başlıklardan oluşan kapsamlı bir çerçeve geliştirilmiştir. Bu kapsamda söz konusu uygulamaların algılanan kurumsal itibar bileşenleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın uygulama alanı, Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyaletinde yer alan Koblenz kentidir. Çalışmada karma araştırma yöntemi benimsenmiş; nicel veri toplamada anket tekniği, nitel veri toplamada ise uzman görüşmelerine dayalı mülakat yöntemi kullanılmıştır. Nicel örneklem, Koblenz kentinde ikamet eden bireylerden rastgele seçilmiştir. Nitel veriler ise kentte yaşayan ve uzmanlık kriterlerine uygun akademisyenler, gazeteciler, araştırmacılar, çevre aktivistleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yapılan derinlemesine görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu, Avrupa ölçeğinde uygulanan sürdürülebilirlik endekslerinin çevresel boyutları temel alınarak geliştirilmiş; yeşil yönetim uygulamalarına ilişkin ifadeler doğrudan araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Bu durum, çalışmaya hem teorik hem de uygulamalı düzeyde özgünlük kazandırmış, yerel bağlamla daha uyumlu, bağlamsal olarak anlamlı ve araştırma amacına uygun ölçüm araçlarının geliştirilmesine olanak tanımıştır. Ayrıca çalışmaya katkı sağlamak amacıyla Koblenz Belediyesi'ne ait faaliyet ve mevcut durum raporları tasnif edilerek analiz edilmiştir. Bu doküman incelemesi, elde edilen bulguların yerel yönetişim pratiğiyle ilişkilendirilmesine olanak sağlamıştır. Yeşil yönetim uygulamaları ile kurumsal itibar bileşenlerine ilişkin nitel ve nicel bulguların birlikte değerlendirilmesi, bu uygulamaların etkisinin hem istatistiksel olarak ölçülmesini hem de uzman görüşleri aracılığıyla derinlemesine analiz edilmesini mümkün kılmıştır. Böylece, söz konusu etkinin hem nicel hem de nitel açılardan kapsamlı biçimde ortaya konması sağlanmıştır. Araştırma, yeşil yönetim uygulamalarının yalnızca kurum ve kuruluşlara ait çevresel bir sorumluluk olmadığını, aynı zamanda kent sakinlerinden işletmelere, ziyaretçilerden yerel yönetimlere kadar tüm paydaşların aktif katılımını gerektiren kolektif bir sorumluluk alanı olduğunu ortaya koymaktadır. Günümüzün iklim değişikliği kaynaklı sorunları, kaynak kıtlığı endişeleri ve çevre bilincine dair eksiklikler göz önünde bulundurulduğunda, sürdürülebilir bir gelecek için bu tür uygulamaların önemi daha da belirgin hale gelmektedir. Bu doğrultuda araştırma kapsamında bireyler, işletmeler, yerel yönetimler ve araştırmacılar için çeşitli öneriler ve stratejik yönlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study adopts a comprehensive framework that goes beyond traditional approaches to green management practices, encompassing sub-dimensions such as waste management, energy management, air and water management, land use, transportation management, control of disturbing factors, environmental and nature conservation activities, climate change mitigation measures, and green administrative management. Within this scope, the effects of these practices on perceived components of corporate reputation have been examined. The research was conducted in the city of Koblenz, located in the state of Rhineland-Palatinate, Germany. A mixed-methods research design was employed, utilizing surveys for quantitative data collection and expert interviews for qualitative data. The quantitative sample was randomly selected from residents of Koblenz. Qualitative data were obtained through in-depth interviews with individuals meeting expert criteria, including academics, journalists, researchers, environmental activists, and representatives of civil society organizations residing in the city. The survey instrument was developed based on the environmental dimensions of sustainability indices used across Europe. The items related to green management practices were directly created by the researcher. This contribution provided the study with originality both in theoretical and practical terms, allowing for the development of contextually meaningful and locally adapted measurement tools aligned with the objectives of the research. This approach also contributed to enhancing the validity and reliability of the findings. To support the analysis, municipal reports and status documents from the Koblenz Municipality were systematically reviewed and analyzed. These documents enabled the linkage of the research findings with local governance practices. The integrated evaluation of qualitative and quantitative findings related to green management practices and corporate reputation components enabled both the statistical measurement of effects and their in-depth interpretation through expert insights. Thus, the impact of green management practices was revealed comprehensively in both measurable and qualitative dimensions. The study demonstrates that green management is not merely an environmental responsibility of public institutions but a collective duty that requires the active involvement of all stakeholders, including city residents, private enterprises, visitors, and local authorities. Given the current challenges posed by climate change, concerns over resource scarcity, and deficiencies in environmental awareness, the importance of such practices for a sustainable future is increasingly evident. Accordingly, the study offers various recommendations and strategic guidance for individuals, businesses, local governments, and researcher