Sığır rotavirus VP7 ifade eden adenovirus vektörü (rAd-VP7) ile bağışıklanan farelerde humoral ve hücresel yanıtın incelenmesi
Examination of humoral and cellular response in mice immunised with adenovirus vector (rAd-VP7) expressing cattle rotavirus VP7
- Tez No: 966060
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAY ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Virolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında, G6 genotipine ait bovine rotavirus VP7 gen bölgesi, insan kökenli replikasyon defektif adenovirus tip 5 (Ad5) vektörüne klonlanmış ve elde edilen rekombinant Ad5-VP7 yapısının bağışıklık yanıtı üzerindeki etkileri, BALB/c fare modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada üç hafta arayla iki doz intraperitoneal uygulama yapılmış ve ikinci dozdan yedi gün sonra, deneme gruplarındaki (rekombinant Ad5-VP7 vektör grubu, HuAd5 vektör kontrol grubu ve HLS negatif kontrol grubu) farelerden kan ve dalak örnekleri alınarak humoral ve hücresel bağışıklık yanıtları analiz edilmiştir. Serum örneklerinden yapılan nötralizasyon testinde, rekombinant Ad5-VP7 uygulanan grupta anlamlı düzeyde rotavirus-spesifik nötralizan antikor üretimi gözlenmiş (log2SN₅₀ = 4.33), kontrol gruplarında ise nötralizasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the bovine rotavirus VP7 gene region of the G6 genotype was cloned into the human replication defective adenovirus type 5 (Ad5) vector and the effects of the resulting recombinant Ad5-VP7 construct on the immune response were evaluated using the BALB/c mouse model. In the study, two doses were administered intraperitoneally at three-week intervals and seven days after the second dose, blood and spleen samples were taken from mice in the experimental groups (recombinant Ad5-VP7 vector group, HuAd5 vector control group and HLS negative control group) and humoral and cellular immune responses were analyzed. In the virus neutralization assay conducted on serum samples, a significant level of rotavirus-specific neutralizing antibody production was observed in the recombinant Ad5-VP7 group (log₂SN₅₀ = 4.33), while no neutralization was detected in the control groups.