Sıçanlarda valproik asit ile oluşturulan kalp hasarına alfa lipoik asidin etkileri
Effects of alpha lipoic acid on valproic acid induced heart injury in rats
- Tez No: 966119
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ, DR. EDA DAĞSUYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Valproik asit (VPA), çeşitli nörolojik hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan yağ asidi türevi bir ilaçtır. Ancak uzun süreli kullanımı, organizmada özellikle serbest radikal üretimini artırarak çeşitli dokularda hasara yol açabilmektedir. Bu dokulardan biri de kalptir. Kronik VPA maruziyeti, kalp dokularında oksidatif stres kaynaklı bazı zararlar oluşturabilir. Bu tür oksidatif hasarı önlemek amacıyla antioksidan özellik gösteren bazı maddelerden yararlanılmaktadır. Bu maddelerden biri, vücutta doğal olarak sentezlenen alfa-lipoik asit (LA)'tir. Yapılan bu çalışmada, VPA ile oluşturulan kalp hasarına karşı LA'nın olası koruyucu etkisi araştırılmıştır. Deneysel çalışmamızda 6 aylık ve yaklaşık 250-350 g ağırlığındaki Sprague-Dawley cinsi sıçanlar dört gruba ayrılmıştır: I. Grup, 15 gün boyunca 1 mL zeytin yağı verilen kontrol grubu; II. Grup, 15 gün boyunca 500 mg/kg dozunda VPA (zeytin yağında çözülmüş) uygulanan grup; III. Grup, sadece 15 gün süreyle 50 mg/kg dozunda LA (zeytin yağında çözülmüş) verilen grup; IV. Grup ise 15 gün süreyle aynı dozda önce LA ve bir saat sonra VPA verilen grup. Deneyin 16. gününde tüm gruplardaki hayvanlar uygun anestezi altında sakrifiye edilmiş ve kalp dokuları çıkarılmıştır. Kalp doku örneklerinden %10'luk doku homojenizatları hazırlanmıştır. Elde edilen süpernatantlarda biyokimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. VPA uygulanan grupta indirgenmiş glutatyon düzeyi, katalaz, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon redüktaz, glutatyon-S-transferaz ve paraoksonaz aktivitelerinde anlamlı azalma gözlenmiştir. Buna karşılık, lipit peroksidasyon, siyalik asit ve nitrik oksit seviyelerinde, aspartat aminotransferaz, laktat dehidrojenaz, ksantin oksidaz ve adenozin deaminaz aktivitelerinde artış tespit edilmiştir. LA ile VPA uygulanan grupta ise bu parametrelerin çoğunun normale döndüğü, yani LA'nın hasarı büyük ölçüde azaldığı bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmadan elde ettiğimiz veriler, alfa-lipoik asidin VPA kaynaklı olan kalp hasarına karşı koruyucu etki gösterebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (VPA) is a compound derived from fatty acids and is widely used in the treatment of various neurological disorders. However, its long-term use can lead to tissue damage, particularly in the heart, by increasing the production of free radicals in the body. Chronic exposure to VPA may cause oxidative stress-related damage in cardiac tissue. To prevent such oxidative injury, certain substances with antioxidant properties are utilized. One of these substances is alpha-lipoic acid (LA), a naturally synthesized compound in the body. In this study, the potential protective effect of LA against VPA-induced heart damage was investigated. In our experimental study, Sprague-Dawley rats, 6 months old and weighing approximately 250-350 g, were divided into four groups: Group I: Control group given 1 mL of olive oil for 15 days; Group II: Administered 500 mg/kg dose of VPA (dissolved in olive oil) for 15 days; Group III: Group given only 50 mg/kg dose of LA (dissolved in olive oil) for 15 days; Group IV: Group administered both LA and VPA at the same dose and for 15 days, with LA given first and VPA one hour later. On the 16th day, all animals were sacrificed under appropriate anesthesia, and heart tissues were collected. 10% tissue homogenates were prepared from the heart tissues and biochemical analyses were conducted on the supernatants obtained. In the VPA-treated group, a significant decrease was determined in reduced glutathione levels and catalase, superoxide dismutase, glutathione peroxidase, glutathione reductase, glutathione-S-transferase, and paraoxonase activities. Conversely, increases were found in lipid peroxidation, sialic acid, and nitric oxide levels, as well as in aspartate aminotransferase, lactate dehydrogenase, xanthine oxidase, and adenosine deaminase activities. In the group receiving both VPA and LA, most of these parameters returned to near-normal levels, indicating that LA significantly mitigated the damage. In conclusion, the data obtained in this study suggest that alpha-lipoic acid may exert a protective effect against VPA-induced cardiac damage.