Lisansüstü öğrencilerin algıladıkları stres ve akademik yazma kaygısı arasındaki ilişki: Bir araştırma
Relationship between graduate students' perceived stress and academic writing anxiety: A study
  1. Tez No: 966122
  2. Yazar: MUHAMMET ALMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EREN BALIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, lisansüstü öğrencilerin algıladıkları stres ile akademik yazma kaygısı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamış ve bu doğrultuda 259 lisansüstü öğrenci üzerinde online anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Algılanan Stres Ölçeği (PSS-10) ve Yazma Kaygısı Ölçeği (WAT) kullanılarak gerçekleştirilen analizler, stres düzeyi ile akademik yazma kaygısı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur (r = .42, p .05). Bu bulgular, lisansüstü öğrencilerin psikolojik zorluklarının stres ve kaygı bağlamında ele alınması gerektiğini ve özellikle cinsiyet ile öğrenim düzeyi gibi faktörlerin bu süreçte önemli rol oynadığını göstermektedir. Araştırma, lisansüstü öğrencilerin stres yönetimi ve yazma becerileri konusunda desteklenmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between perceived stress and academic writing anxiety among graduate students, collecting data from 259 participants through an online survey. Utilizing the Perceived Stress Scale (PSS-10) and the Writing Apprehension Test (WAT), the analyses revealed a significant positive correlation between stress levels and academic writing anxiety (r = .42, p .05). These findings highlight the need to address the psychological challenges faced by graduate students in the context of stress and anxiety, with particular attention to factors such as gender and academic level. The study offers recommendations for supporting graduate students in stress management and enhancing their writing skills.