Karbon emisyonlarının temel ekonomik belirleyicileri: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerine panel veri analizi
- Tez No: 966124
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği, günümüz dünyasında sürdürülebilir kalkınmayı tehdit eden en önemli çevresel sorunların başında gelmektedir. Karbon emisyonları (CO₂), bu sürecin temel itici gücü olarak görülmekte ve ülkelerin çevre, enerji ve ekonomi politikaları üzerindeki baskısını her geçen gün artırmaktadır. Bu bağlamda, karbon emisyonlarının ekonomik, enerji temelli ve kurumsal belirleyicilerinin ortaya konulması etkili politika üretimi açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, 2000–2021 döneminde 22'si gelişmiş ve 19'u gelişmekte olan toplam 41 ülkeyi kapsayan panel veri seti kullanarak karbon emisyonlarını etkileyen temel faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bağımsız değişkenler olarak kişi başına düşen GSYİH, enerji etkinliği, yenilenebilir enerji kullanımı, fosil yakıt tüketimi ve mülkiyet hakları ele alınmıştır. Çalışmada panel birim kök ve eş bütünleşme testlerinin ardından Augmented Mean Group (AMG) tahmincisi ile uzun dönemli etkiler incelenmiş, Dumitrescu-Hurlin panel nedensellik testi ile değişkenler arasındaki nedensel ilişkiler ortaya konulmuştur. Analiz bulgularına göre, karbon emisyonları üzerindeki etkiler ülke gruplarına göre farklılık göstermektedir. Enerji etkinliği her iki grup için de emisyonları azaltmak yerine artırıcı etki göstermiş; ekonomik büyüme ise emisyonları artırıcı yönde anlamlı bulunmuştur. Yenilenebilir enerji kullanımı yalnızca gelişmiş ülkelerde emisyonları azaltırken, fosil yakıt tüketimi tüm ülkelerde emisyonları yükseltmiştir. Mülkiyet hakları değişkeni ise doğrudan anlamlı çıkmasa da bazı ülkelerde dolaylı etkiler göstermiştir. Bu sonuçlar, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada politika tasarımlarının ülke gruplarına göre farklılaştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change stand as the foremost environmental challenges threatening sustainable development in the contemporary world. Carbon emissions (CO₂), regarded as the primary driver of this process, exert increasing pressure on nations' environmental, energy, and economic policies with each passing year. In this context, elucidating the economic, energy-related, and institutional determinants of carbon emissions is of critical importance for the formulation of effective policy measures. This study aims to analyze the key factors influencing carbon emissions by employing a panel dataset encompassing 41 countries—22 developed and 19 developing—over the period 2000–2021. The independent variables under consideration include GDP per capita, energy efficiency, renewable energy consumption, fossil fuel consumption, and property rights. Following panel unit root and cointegration tests, the long-term effects are examined using the Augmented Mean Group (AMG) estimator, while the Dumitrescu-Hurlin panel causality test is applied to uncover causal relationships among the variables. The findings reveal that the impacts on carbon emissions vary across country groups. Energy efficiency, contrary to expectations, exhibits an emission-increasing effect in both groups, whereas economic growth is found to have a significant positive impact on emissions. Renewable energy consumption reduces emissions solely in developed nations, while fossil fuel consumption elevates emissions across all countries. Although the property rights variable does not yield a direct significant effect, it demonstrates indirect influences in certain nations. These results underscore the necessity of tailoring policy designs according to country-specific characteristics to achieve sustainable development objectives.