Zor hasta davranışlarını yönetme becerileri ölçeğinin geliştirilmesi
Development of a scale of difficult patient behavior management skills
- Tez No: 966144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarının zor hasta davranışlarını yönetme becerilerini değerlendirmeye ve linguistik, psikometrik özelliklerini belirlemeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Araştırma 15 Şubat 2023-15 Nisan 2024 tarihleri arasında Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırmacı tarafından, konuyla ilgili literatür taranarak bir ölçek madde havuzu hazırlanmıştır. Ölçek geliştirme basamakları doğrultusunda 300 hemşireye“Zor Hasta Davranışlarını Yönetme Becerileri Ölçeği”nın geçerlik ve güvenirlik analizleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 ve Amos 24 programları kullanılmıştır. Literatürden faydalanılarak altı dereceli Likert tipi ve 49 madde ile oluşturulan ölçek maddeleri ilk aşamada elenerek 46 maddeye indirgenmiştir. Bu maddeler Zor Hasta Davranışlarını Yönetme Becerileri Ölçeği'nin kapsam geçerliliği, uzman görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiş ve Kapsam Geçerlik İndeksi 0.95 olarak hesaplanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçek, 16 madde ve 3 alt boyut halinde yapılandırılmıştır. Modelin uyum indeksleri genel olarak kabul edilebilir düzeyde bulunmuştur (χ²/df=2.68; GFI=0.898; RFI=0.857; IFI=0.903; NFI=0.879; CFI=0.902; RMSEA=0.075; PGFI=0.667). Bu sonuçlar, Zor Hasta Davranışlarını Yönetme Becerileri Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable scale to assess healthcare professionals' skills in managing difficult patient behaviors and to determine its linguistic and psychometric properties. The research was conducted at Çorum Erol Olçok Training and Research Hospital between February 15, 2023, and April 15, 2024. The researcher compiled a scale item pool by reviewing relevant literature. Following the scale development steps, validity and reliability analyses of the“Difficult Patient Behavior Management Skills Scale”were conducted on 300 nurses. SPSS 21 and Amos 24 were used in data analysis. Using literature, a six-point Likert-type scale with 49 items was created and eliminated in the first stage, reducing the items to 46. The content validity of the Difficult Patient Behavior Management Skills Scale was assessed in accordance with expert opinions, and the Content Validity Index was calculated as 0.95. As a result of confirmatory factor analysis, the scale was structured into 16 items and 3 sub-dimensions. The fit indices of the model were generally found to be at an acceptable level (χ²/df=2.68; GFI=0.898; RFI=0.857; IFI=0.903; NFI=0.879; CFI=0.902; RMSEA=0.075; PGFI=0.667). These findings indicate that the Difficult Patient Behavior Management Skills Scale is a valid and reliable measurement tool.