Mimari restorasyonda geri döndürülebilirlik
Reversibility in architectural restoration
- Tez No: 966151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Geçmişten bugüne kültürel mirasın izlerini üzerinde taşıyan ve bu izleri sonraki nesillere aktaran tarihi eserler, her çağda korunmaya değer bulunduğundan koruma düşüncesi tarih boyunca hep var olmuştur. 18. yüzyılda şekillenmeye başlayan koruma düşüncesi, 19. yüzyılın sonlarına doğru kuramsal temeller üzerinde gelişim göstermiş ve kuramsal çerçeve ve standartlara kavuşması ancak 20.yy'da; başlangıçta 1964 Venedik Tüzüğü ardından Avrupa Konseyi, UNESCO, ICOMOS gibi uluslararası nitelikte kuruluşların yayınladığı ilke ve tüzüklerle mümkün hale gelmiştir. Bu kuruluşlar, tarihi eserlerin koruma ve restorasyonunda çağın koruma ihtiyacına yönelik etkili çözüm önerileri ortaya koymak ve doğru müdahalelerde bulunmak için bazı kavramlar belirlemiştir. Çağdaş retorasyon kuramının koruma anlayışından bakıldığında, bu kavramların başında ''reversibility (geri döndürülebilirlik)'' kavramı dikkat çekmektedir. Ancak birçok ilke ve tüzükte sit alanlarından endüstri mirasına; yapı malzemesinden strüktürel düzenine dek geniş bir yelpazede benimsenmiş olan bu kavram yalnızca olması gerektiği yönünde literatür bir bilgi olarak tanımsal çerçevede kalmıştır. Yapılan çalışmanın ikinci bölümünde; geri döndürülebilirlik kavramı ve söz konusu olduğu alanlar tartışılmış sonuçlar bölüm sonunda tablolar halinde özetlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise tarihi yapılara uygulanan bu müdahalenin geri döndürülebilir olarak nitelendirilmesi için gerekli olan parametreler tanımlanmış ve bu parametreler doğrultusunda yapılan uygulamaların ne oranda geri döndürülebilir olduğu tablolar halinde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The idea of protection has always been throughout history since the historical artifacts, which have carried out the traces of cultural heritage from the past to the next generations, have been worth protection in every age. The idea of protection, which began to take shape in the 18th century, developed on the theoretical foundations towards the end of the 19th century and has achieved theoretical frameworks and standards in the 20th century; Initially, after the 1964 Venice Regulation, the Council of Europe became possible with the principles and regulations published by international organizations such as UNESCO and ICOMOS. These organizations have identified some concepts in order to reveal effective solutions for the protection need of the age in the protection and restoration of historical monuments and to make correct interventions. When we look at the concept of protection of contemporary rhetoric theory, the concept of 'Reversibility (reversibility) çek draws attention. However, in many principles and regulations, from protected areas to industry heritage; This concept, which has been adopted in a wide range from building material to its structured order, has only remained in the definition as a literature information that it should be. In the second part of the study; The concept of recyclability and the areas in question are summarized in tables at the end of the department. In the last part of the study, the parameters required to describe this intervention to be reversible to historical structures are defined and summarized in tables to the extent to which the applications made in accordance with these parameters can be recyclable.